– Mam nadzieję, że wciąż tego nie wiemy, ale jestem przekonany, że będziemy rządzić w sejmiku województwa mazowieckiego – mówił na niedzielnej konwencji PiS Wojciech Skurkiewicz, kandydat tej partii na prezydenta Radomia.

W poniedziałek dopytywany przez dziennikarzy „Wyborczej” stwierdził: – Trwają rozmowy w różnych sejmikach, również w mazowieckim. Dopóki nie będzie zaprzysiężony sejmik i wybrany zarząd, wszystko jest możliwe.

„Rozmowy o koalicji są zaawansowane”

W wyborach do sejmiku Mazowsza PiS wygrał, zdobywając 34 proc. głosów. Dało to im 24 z 51 mandatów. 18 dostała Koalicja Obywatelska, a 8 – Polskie Stronnictwo Ludowe. To daje 26 mandatów dla KO i PSL, a w obu partiach mówią, że rozmowy o koalicji są zaawansowane, zresztą PSL rządzi w województwie wspólnie z PO od trzech kadencji.

Jeden mandat dostał też Konrad Rytel z Bezpartyjnych Samorządowców. Zanim ogłoszono wyniki wyborów do sejmiku mówiło się, że Rytel może stać się koalicjantem PiS, już w latach 2011-2015 rządził wspólnie z PiS powiatem wołomińskim, gdzie był wicestarostą.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej