Noc Muzeów w Przysusze

7/8

Materiały prasowe

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza 14 maja o godz. 16 na ślusarsko-kowalskie warsztaty dla najmłodszych.

W ramach zajęć edukacyjnych towarzyszących ekspozycji "Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski" najmłodsi w towarzystwie rodziców będą mogli wziąć udział w ślusarsko-kowalskich warsztatach plastycznych - rysowania największej kłódki i największego klucza w mieście. W programie również projekcja filmu o kowalu. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy dyplom.

Ponadto o godz. 17 spotkanie z Piotrem Piastą - twórcą filmów dokumentalnych, fotografem i artystą wizualnym.

Autor zaprezentuje swoje wybrane filmy z serii pt. 'The Realm Of Forgotten Existence' ('Strefa zapomnianej egzystencji'), które zrealizował podczas rezydencji artystycznej w Berwick-upon-Tweed w Wielkiej Brytanii. Opowie o swojej pracy tam i pokaże dokumentację fotograficzną. Przedstawi również filmy krótkometrażowe z cyklu "Przedmiot Ostatni", które realizuje od 2014 r. na terenie Gminy Wieniawa.

Materiały prasowe

Piotr Piasta to niezależny twórca filmów dokumentalnych, fotograf i artysta wizualny. W swoich realizacjach porusza się wokół tematów historii, czasu i pamięci, które często eksploruje w kontekście wsi. Jest współautorem filmu dokumentalnego ''Tak Było'' będącego zapisem wspomnień mieszkańców Gminy Wieniawa z okresu II wojny światowej. Film pokazywany był m.in. na festiwalu Holocaust Memorial Day w Newcastle-upon-Tyne w Wielkiej Brytanii (2011). W 2012 wyreżyserował film dokumentalny ''Pieśni Wiersze Rytuały'', który miał swoją premierę w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

W 2014 wygrał międzynarodowy konkurs na realizację projektu artystycznego podczas pobytu na rezydencji artystycznej w Berwick-upon-Tweed w Wielkiej Brytanii prowadzonej przez Berwick Visual Arts we współpracy z Wydziałem Ekonomii Wiejskiej na Uniwersytecie w Newcastle. Efektem tego była wystawa w Galerii Granary (maj-lipiec 2015) "The Realm of Forgotten Existence", której patronował Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Filmy z tego cyklu prezentowane były również na wystawie "Stysiak / Piasta - EGZYSTENCJA" w Galerii 58 w Radomiu (luty 2016).

Od 2014 roku pracuje nad cyklem filmów pt. ''Przedmiot Ostatni''. Filmy z tej serii pokazywane były m.in. podczas wystawy ''Martwe Natury'' w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie oraz podczas "Filmideo 2014" w Index Art Center w Newark, USA, jak również w ramach VI biennale namaTREba Biennial w Trebinje, Bośnia & Hercegowina; ArtvideoKOELN w TENRI - Niemiecko-Japońskim Centrum Kultury w Kolonii, Niemcy; Family Film Project w Porto, Portugalia; Harvest Film Festival w Open School East w Londynie, Wielka Brytania - gdzie jeden z filmów "Piorun Stanisław z Brudnowa" został nagrodzony w kategorii filmów eksperymentalnych.

Wszystkie zdjęcia
  • Marek Dyjak we Wsoli
  • Noc Muzeów w Elektrowni
  • Noc Muzeów w Malczewskim
  • Noc Muzeów w Przysusze