Tam nas jeszcze nie było! 19 września odwiedzimy leśny Przystanek Historia w pobliżu Augustowa. Na przedostatnią w tym roku "Jazdę z miasta!" zapraszają Salon Rowerowy Rodex, Bractwo Rowerowe i radomski oddział "Gazety Wyborczej".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przystanek Historia Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej został uruchomiony w 2017 roku. Inicjatorzy to IPN, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Nadleśnictwo Kozienice. Ulokowano go w pobliżu Augustowa, w wyremontowanej, gajówce przekazanej harcerzom ponad 20 lat temu. Cel przystanku to edukacja młodzieży, nauka postaw patriotycznych, przypominanie o walce Polaków w czasie II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu. Pomysłodawcy chcą też, by podczas organizowanych na terenie obiektu obozów harcerskich młodzi zdobywali praktyczne umiejętności, które dla walczących w puszczy partyzantów były codziennością, np. budowa szałasów, ziemianek czy schronów.

Wycieczka do Augustowa będzie miała dystans bez mała 70 km w obie strony. Końcowa część trasy – 1,5-2 km jest piaszczysta. Będziemy bardzo blisko Rezerwatu Królewskie Źródło, co z pewnością ucieszy wielu uczestników. Spotykamy się o godz. 10 w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By dotrzeć na miejsce zbiórki, trzeba się dostać na ul. Zbrowskiego, minąć skrzyżowanie z Żółkiewskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków. Na światłach przed szkołą skręcamy w prawo, w Starą Wolę Gołębiowską. Dotrzemy nią do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie dla odmiany skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Zaraz za mostem jest lekki podjazd, a za nim skrzyżowanie z drogą asfaltową. Skręcamy tu w prawo. I to miejsce naszego spotkania. Czekamy kwadrans, o godz. 10.15 ruszamy. Pojedziemy w stronę tartaku. Przy nim skręcimy w prawo. Asfaltową drogą dotrzemy do zielonego szlaku pieszego. Tu skręt w lewo. „Zielony" poprowadzi nas do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Wąską ścieżką za ośrodkiem dostaniemy się do trasy Radom – Kozienice, przetniemy ją i przez Kolonkę żółtym szlakiem rowerowym dojedziemy w okolicę Mysich Górek. Chętni będą mogli pokonać wzniesienie, pozostali objechać je wygodnym szutrem. Następnie skorzystamy z rzadko uczęszczanej przez auta asfaltowej drogi Adolfin – Sokoły. W Sokołach odpoczynek. Potem szutrem przy ogródkach działkowych dotrzemy do Pionek. Ulicą Partyzantów pojedziemy w pobliże byłego skansenu kolejki wąskotorowej. Tam przesiadka na czarny szlak rowerowy. Przy rezerwacie Brzeźniczka odbijemy w lewo i po około 2 km znów w lewo. I będziemy na miejscu. Na terenie leśnego przystanku nie zabraknie atrakcji. Szczegółów nie zdradzamy. Tradycyjnie będzie ognisko i kiełbaski. Nie zabraknie upominków od salonu rowerowego Rodex i Starostwa Powiatowego w Radomiu.

By pojechać na wyprawę, trzeba wysłać mail zgłoszeniowy na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać „Jazda z Miasta!", a w treści podać imię i nazwisko uczestnika. W jednym e-mailu można zgłosić kilku uczestników. Na zgłoszenia czekamy do piątku, 17 września do północy. Przypominamy, iż powrót z wycieczki odbywa się na własną rękę. „Jazda z miasta!" nie odbędzie się, jeżeli będzie padał deszcz. Termin rezerwowy to 26 września.

Tą wycieczką będziemy świętować Dzień bez Samochodu, który jest obchodzony 22 września oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - od 16 do 22 września.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami każdy z uczestników musi być zaopatrzony w maseczkę. Zakładamy, że nie da nam się zachować 2-metrowego dystansu, stąd decyzja o maskach. Prosimy także, by wszyscy chętni zgłosili swoje uczestnictwo w wyjeździe. Liczba uczestników wyprawy nie może być wyższa niż 50 i w razie przekroczenia zmuszeni będziemy odmówić udziału osobom niezarejestrowanym. Przypominamy, by wziąć na wyprawę przynajmniej jeden bidon z sokiem, napojem izotonicznym lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę i pompkę. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem