Przez dwa lata koronawirus uniemożliwiał nam kwietniowe edycje "Jazdy z miasta!". Tym razem mu się to nie uda. W niedzielę 24 kwietnia jedziemy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Słowo przypomnienia: "Jazda z miasta!" to cykl wycieczek rowerowych, które corocznie od kwietnia do października (raz w miesiącu, w niedzielę) organizują: Salon Rowerowy "Rodex", radomski oddział "Gazety Wyborczej" i Bractwo Rowerowe. Dystans wycieczek to w zależności od edycji 30–60 km w jedną stronę. Pięć wypraw o terenowym charakterze odbywa się w Puszczy Kozienickiej, dwie (kwietniowa oraz lipcowa) poza nią i mają mieszany, asfaltowo-szutrowy charakter. Specyfika wypraw surwiwalowa – niestraszne nam błoto, podjazdy, zjazdy, obszary po ścince.

Cele "Jazdy z miasta!": ruch na świeżym powietrzu, poznanie urokliwych zakątków puszczy, zaznajomienie się z puszczańskimi szlakami turystycznymi.

Każdą "Jazdę" kończymy około godz. 13–14 ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Powrót z wycieczek odbywa się na własną rękę. Zdecydowaliśmy o takiej formule, bo wielu z uczestników chce w niedzielę jeździć rowerem do wieczora.

Wyprawa otwierająca cykl odbędzie się 24 kwietnia. Zakończymy ją we Wsoli, w Muzeum Witolda Gombrowicza. Charakter przejażdżki mieszany – trochę asfaltu, trochę szutru.

Spotykamy się o godz. 10 tuż za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By tam dotrzeć, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego i Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Po minięciu przeprawy podjazd i pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to ona jest miejscem naszego spotkania.

Kwadrans po 10 ruszamy. Przez Kozłowskie Komorniki dojedziemy do zielonego szlaku rowerowego wiodącego na Wielką Górę. Na szczyt wjeżdżać nie będziemy. Z "zielonego" skręcimy w lewo, w wygodną szutrówkę, łączącą Kozłów z Kieszkiem. Podążymy do Kozłowa na leśny parking. Tam odpoczniemy i ruszymy szosą w stronę Wojciechowa. Z zachowaniem zasad ruchu drogowego, powoli i ostrożnie będziemy musieli przeciąć trasę Radom–Brzóza i po minięciu krzyżówki przemieścić się przez Owadów aż do Wsoli – do Muzeum Witolda Gombrowicza.

W muzeum, jak zwykle, ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego "Rodex".

Przejażdżkę najwygodniej będzie odbyć rowerem MTB, krosowym lub trekkingowym. Rower miejski to nie najlepszy wybór.

By zgłosić udział w wycieczce, trzeba wysłać mail na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać "Jazda z Miasta!", a w treści podać imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do piątku 22 kwietnia do północy.

"Jazda z Miasta!" nie odbędzie się, jeżeli będzie padał deszcz.

Przypominamy: sprawdźcie kilka dni przed imprezą, czy wasz rower jest w pełni sprawny! Przed wyjazdem na wycieczkę wrzućcie do plecaka lub sakw łatki, ewentualnie zapasową dętkę i pompkę. Nie zapomnijcie o bidonach z napojami!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem