Cele wakacyjnych podróży po Mazowszu mogą być niezwykle różnorodne, podobnie jak środki transportu, którymi możemy podróżować. Warto poznać ofertę, bo nie zawsze opłaca się wsiadać do samochodu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koleje Mazowieckie mają tak bogatą ofertę dla turystów, że próżno szukać drugiego przewoźnika z tyloma ofertami. Najważniejsze są dwie stałe oferty samorządowego przewoźnika, obowiązujące przez cały rok – w Kolejach Mazowieckich przewóz psa oraz roweru jest bezpłatny. Wystarczy po prostu wsiąść do pociągu. Warto dodać, że wszystkie pociągi Kolei Mazowieckich mają miejsce przeznaczone do przewozu rowerów.

Inną obowiązującą przez cały rok ofertą jest bilet wycieczkowy. Obowiązuje od piątku od godz. 18 do północy z niedzieli na poniedziałek. Można na nim odbyć podróż do 200 km. Bilet wycieczkowy, w zależności od odległości, jest o 20-25 proc. tańszy od standardowego.

Jeśli wybieramy się na dalszy wyjazd, jednodniowy albo trochę dłuższy, do tego raczej nie planujemy siedzenia w miejscu, a zwiedzanie, możemy wybrać bilet sieciowy imienny. Taka nazwa najczęściej kojarzy się z biletami miesięcznymi, ale w Kolejach Mazowieckich „sieciówkę” kupimy też na jeden albo trzy dni. Bilet dobowy kosztuje 41 zł, a trzydniowy – 67 zł. Za tę cenę możemy danego dnia lub w danych dniach podróżować pociągami KM bez żadnych ograniczeń.

Co łączy pociąg z kulturą?

Hitem Kolei Mazowieckich na tegoroczne wakacje jest Bilet Turysty. Kosztuje 67 zł – tyle samo co bilet trzydniowy, ale nie muszą to być trzy dni następujące po sobie. Mamy tu większy wybór. Zasady, jakie obowiązują przy zakupie turysty, nie są skomplikowane. Bilet ma dziesięciodniowy termin ważności. Ten dziesięcioterminowy czas ważności określa pasażer. W ciągu tych dziesięciu dni możemy podróżować Kolejami Mazowieckimi bez ograniczeń przez trzy wybrane przez siebie dni. Do biletu wydawany jest karnet, na którym w kasie biletowej lub u kierownika pociągu KM można dokonać legalizacji każdego z trzech dni podróży.

Bilet Turysty uprawnia do wzięcia udziału w akcji Koleją do Kultury. To oferta Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na podstawie biletu KM otrzymujemy szereg zniżek w mazowieckich instytucjach kultury. Wśród partnerów kampanii jest już 20 placówek kulturalnych Mazowsza i dołączają nowe. Dziś z biletem na pociąg Kolei Mazowieckich można dostać zniżkę w takich placówkach jak: warszawskie Muzeum Niepodległości, Muzeum ziemi Błońskiej w Błoniu, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w Otrębusach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Mazowiecki Instytut Kultury, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Stacja Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Teatr Ochoty w Warszawie, ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku.

W KM skorzystamy też z biletów rodzinnych. One przeznaczone są dla grup od dwóch do pięciu osób, wśród których jest przynajmniej jedno dziecko do 16. roku życia. Cena biletu będzie dla nich niższa o 35 proc.

Autobusy i tramwaje

Ale nie tylko pociągami możemy podróżować. Przez pandemię koronawirusa później niż zwykle na trasy wyjechały warszawskie linie turystyczne. Na ulice Warszawy wyjechały zabytkowe tramwaje na linię T i autobusy na linię 100. Pasażerowie mogą przejechać się starymi ikarusami i berlietami z lat 80. i początku 90. ubiegłego wieku.

W weekendy można już dojechać autobusami linii 800 do Palmir w Puszczy Kampinoskiej. Od 4 lipca w weekendy pociągi S3 Szybkiej Kolei Miejskiej dojeżdżają do Nieporętu i Radzymina.

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko autobusy i tramwaje, ale także promy przez Wisłę, w trzech miejscach. W wakacje pływają codziennie. Słonka pływa między Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą. Pliszka od mostu Poniatowskiego do Stadionu Narodowego. Wilgą odpłyniemy przy Podzamczu i fontannach, a dopłyniemy do ZOO. Na prom można zabrać rower, a przeprawy promami są bezpłatne.

Darmowy rejs promem z Podzamcza na Pragę
Darmowy rejs promem z Podzamcza na Pragę  DAWID ŻUCHOWICZ

Kursuje wąskotorówka

W każdą sobotę do 30 września można wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Pociągi zabierają chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejsce do biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie także pograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowym zagajniku.

Osoby chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będą zaczynały kursy w centrum Warszawy, dojeżdżały do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestników do Warszawy. W tym roku – ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – autobusem jednocześnie mogą podróżować maksymalnie 33 osoby.

Kolejka wąskotorowa Piaseczno - Tarczyn - Grójec
Kolejka wąskotorowa Piaseczno - Tarczyn - Grójec  DAWID ŻUCHOWICZ

W ofercie są dostępne bilety na przejazd łączony – kolejką i autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Przykładowo, cena biletu normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 zł, a przy dojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją można kupić na stronie www.bilety.kolejka-piaseczno.pl lub w kasie przed odjazdem pociągu – będą wtedy jednak droższe o pięć złotych.

Rejs drewnianą łodzią

Możemy wybrać się na rejs drewnianą szkutą (tradycyjną łodzią płaskodenną) po Wiśle na Urzeczu. Szkuta kursuje w każdą sobotę i niedzielę wakacji z portu w Górze Kalwarii przy tzw. piaskarni. Jak informują organizatorzy, „w czasie rejsów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z lokalną historią i tradycjami, szczególnie tymi związanymi z żeglugą wiślaną oraz podziwiać nadwiślańską przyrodę Urzecza na linii Góra Kalwaria w kierunku Gassów lub Czerska”.

Na szkucie czeka drobny poczęstunek. Rejs trwa 50 min, jednorazowo na łódź może wejść 8-10 osób. Łódź jest bezpieczna dla dzieci, a w zestawie są kapoki nawet dla najmniejszych uczestników rejsu!

Dwa katamarany pływają w okolicach Serocka po Bugu i Narwi w każdy letni weekend – aż do 6 września. Wyruszają z przystani Serock-molo lub Serock-Rybaki dwiema trasami, dobrze zgranymi ze szlakami rowerowymi (jednorazowo katamaran może zabrać na pokład 12 osób i 8 rowerów): Albatros 1 jest świetną opcją przeprawy przez Narew z Serocka do Arciechowa, a Albatros 2 pływa Bugiem z Serocka przez Cupel i Kuligów do Popowa i z powrotem.

Zabytki na trasie i w muzeum

Jeśli już jesteśmy przy środkach transportu, zabytkowe pojazdy możemy spotkać na turystycznych trasach, ale także w muzeach. Na dawnej (i przyszłej) stacji Warszawa Główna dzisiaj działa Stacja Muzeum, czyli niegdysiejsze Muzeum Kolejnictwa. Nie ma przecież osoby, która nie jechała pociągiem. Na Stacji Muzeum starsi z łezką w oku będą wspominać zapewne letnie wyjazdy na wakacje, a dzieciaki będą zaskoczone, jakie pociągi jeździły kiedyś po naszych torach. Kolekcja muzeum jest naprawdę duża, od przedwojennych parowozów po pierwsze polskie lokomotywy elektryczne.

Obok Warszawy znajduje się też Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. To prywatne muzeum zgromadziło około 300 zabytkowych samochodów i sporą kolekcję eksponatów związanych z lotnictwem i militariami. W muzeum zobaczymy samochody produkowane od początku XX w. w Polsce, Europie i Ameryce Północnej.

Muzeum Kolejnictwa w dawnym Dworcu Głównym
Muzeum Kolejnictwa w dawnym Dworcu Głównym   ADAM STĘPIEŃ

W Sochaczewie z kolei znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej, uruchomionej w 1922 r. W każdy weekend zabytkowy pociąg zabiera nas stąd na wycieczkę. W programie jest zwiedzanie muzeum, przejazd do Wilcz Tułowskich, na skraj Puszczy Kampinoskiej i piknik z ogniskiem nad rzeką Łasicą w Tułowicach. Bilet na pociąg retro kosztuje 29 zł (normalny) i 23 zł (ulgowy). Za 11 zł zabierzemy rower, dzieci do lat czterech jeżdzą bezpłatnie. Wąskotorówka odjeżdża w piątki, soboty i niedziele o godz. 10.30. Powrót o godz. 15.20. Bilet warto kupić online na stronie stacjemuzeum.pl – na miejscu przed odjazdem może ich już zabraknąć.

Partnerem cyklu Mazowsze znane i nieznane jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mazowsze. Serce Polski
Mazowsze. Serce Polski  mazovia.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem