Epidemia koronawirusa zmieniła plany urlopowe wielu z nas, ale ma to swoje plusy. W tym roku lepiej nie snuć wizji wypoczynku w egzotycznych krajach, a zamiast tego rozejrzeć się dookoła
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Utarło się, że wakacyjny urlop musi być jak najdalej do domu. Wielu z nas planowało jak zwykle wyjazdy w góry lub nad morze, albo wakacje w zagranicznych kurortach. Wybuch epidemii przekreślił wiele takich planów, a głównym kryterium wyboru celu na wakacje stała się możliwość izolacji. Nie szukamy miejsc popularnych, ale raczej tych cichych i spokojnych. Zmienia się także styl naszego podróżowania. Zamiast dłuższych wyjazdów zaczęliśmy myśleć o krótkich wypadach, jednodniowych albo weekendowych. Dzięki temu zaczęliśmy rozglądać się nad atrakcjami w najbliższej okolicy.

fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Część z nas odwiedza je regularnie, dla innych wiele miejsc będzie sporym zaskoczeniem. Jedno jest pewne – na Mazowszu nie da się nudzić. Wielu Mazowsze kojarzy się przede wszystkim z Warszawą, stolicą Polski, a więc wielkomiejsko. Ale urokliwe parki krajobrazowe zaczynają się już w granicach Warszawy, a w naszym regionie jest wiele miejsc z dziewiczą przyrodą, gdzie znajdziemy ciszę, spokój i możliwość aktywnego (i nie tylko) wypoczynku. Mamy więc mnóstwo szlaków rowerowych, trasy kajakowe na mazowieckich rzekach, możemy wybrać się na leniwy spacer po skansenach.

Dzięki Mazowieckiemu Szlakowi Tradycji wycieczkę po regionie możemy zaplanować sobie sami, i to niejedną! Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi popularne porzekadło, ale rzeczywiście coś w nim jest. W obecnej sytuacji jest też o niebo bezpieczniejsze, także dlatego, że nie zaskoczą nas nowe restrykcje w zagranicznym kurorcie. Tym bardziej, że słyszymy, że w krajach południowej Europy rozpoczyna się druga fala epidemii – niedługo po wznowieniu lotów.

Pamiętajmy, żeby zwłaszcza w tym roku podróżować bezpiecznie. Zabierajmy ze sobą maseczki, środki do dezynfekcji rąk.

W tym roku lepiej nie snuć wizji wypoczynku w egzotycznych krajach, a zamiast tego rozejrzeć się dookoła.

Mazowsze znane i nieznane - pobierz dodatek w formacie PDF

Przewodnik w formie papierowej otrzymasz w piątek z "Gazetą Wyborczą"

***

Partnerem cyklu Mazowsze znane i nieznane jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mazowsze. Serce Polski
Mazowsze. Serce Polski  mazovia.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem