Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek suczkę znalazł mieszkanka jednej z podpionkowskich miejscowości. Powiadomiła Wiolettę Maślanek, inspektorkę w Pionkowskim Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami.

– Byłam na miejscu w ciągu 15 minut, natychmiast przewieźliśmy suczkę do najlepszej lecznicy w Pionkach – opowiada Wioletta Maślanek. – Lekarz podał leki przeciwbólowe, oczyścił ranę. Według niego rana wygląda, jakby powstała od jakiejś maszyny rolniczej, ale to przecież nie ta pora roku, równo przycięte brzegi rany świadczą o ingerencji człowieka.

W sobotę suczkę, opiekunowie dali jej na imię Wiki, przewieziono do specjalistycznej kliniki do Warszawy.

– Pobyt Wiki kosztuje 180 zł za dobę, płacimy też za opatrunki, zabiegi, m.in. w komorze hiperbarycznej – mówi Wioletta Maślanek. – Olbrzymia rana na grzbiecie to tylko jeden z problemów. Pojawia się na niej martwica, lekarze usuwają obumarłą tkankę, ale na kręgach jest jej bardzo mało. Ma opuchnięte łapki, co może świadczyć o posocznicy, jest w trakcie obserwacji.

Suczkę czeka jeszcze badanie USG, konsultacja neurologiczna, amputacja złamanego ogonka oraz najtrudniejsze i najbardziej kosztowne operacje przeszczepu skóry.

Ale są też pozytywne informacje, Wiki dopisuje apetyt, lubi głaskanie przy uszach, reaguje, gdy ktoś do niej zagaduje.

Lekarze szacują, że Wiki będzie musiała pozostać w warszawskiej klinice co najmniej sześć tygodni.

– Sami nie udźwignęlibyśmy kosztów ratowania suni, dlatego założyliśmy wydarzenie na Facebooku i zbiórkę na portalu zrzutka.pl (UWAGA! Na stronie zbiórki znajdują się drastyczne zdjęcia), wiele osób już na nią odpowiedziało – mówi Wioletta Maślanek. PTOnZ prowadzi też zbiórkę fantów, które będą wystawione na licytację, pieniądze będą przeznaczone oczywiście na leczenie Wiki.

Wspomóc leczenie suczki można też, wpłacając pieniądze na konto PTOnZ: 48 1020 4317 0000 5102 0260 8180 z dopiskiem „Wiki obdarta ze skóry”.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.