Wkrótce 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas? Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu oraz radomska redakcja "Gazety Wyborczej" zapraszają osoby urodzone w wolnej Polsce do udziału w dziennikarskim konkursie "Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. Głos dzieci III Rzeczypospolitej". Termin nadsyłania prac wydłużyliśmy do 26 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

4 czerwca 2019 roku mija 30 lat od wyborów parlamentarnych, które zmieniły oblicze naszego kraju. Choć tylko częściowo demokratyczne, otworzyły perspektywę zasadniczych przemian, które w konsekwencji przyniosły Polsce polityczną suwerenność i zainicjowały bezprecedensowy rozwój gospodarczy, mający bezpośredni wpływ na życie nas wszystkich. Później miała miejsce nasza akcesja do bloku militarnego państw zachodnich – NATO, co ugruntowało nasze bezpieczeństwo i wstąpienie do Unii Europejskiej, co zdecydowanie zwiększyło nasze szanse odrabiania wieloletnich ekonomicznych zapóźnień.

Jesteśmy ciekawi, co o zmianach, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 30 lat sądzą urodzeni po 4 czerwca 1989 r. Czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas 30 lat? Co się zmieniło na lepsze w naszym kraju? Czy były szanse niewykorzystane? Czy coś można byłoby zrobić lepiej? Jakie perspektywy rysują się przed nami? Co zmieniło się w naszym mieście? W naszym regionie? Czy są powody do lokalnej dumy? Jaki jest dziś wizerunek naszego miasta/regionu? Czy chcecie, chcielibyście w przyszłości tu mieszkać? Co chcielibyście tu zmienić? Czy zgadzacie się z opinią, jaką niekiedy można usłyszeć, że młode pokolenie – millenalsi, generacja Y, a może nowi Kolumbowie, którzy nie muszą walczyć i umierać za ojczyznę – przyjmuje wyłącznie bierną postawę izolacji, niechęci do spraw publicznych, koncentracji na własnych potrzebach? Czym jest dla Was wspólnota? Co Polska może zrobić dla Was? Co Wy możecie zrobić dla Polski?

Czekamy na wasze pisemne wypowiedzi utrzymane w formie gatunków prasowych, jak: reportaż, felieton, esej, list do redakcji, komentarz. Czekamy na nie do 26 maja. Prace należy wysyłać na adres mailowy: konkurs30lat@uthrad.pl

Kapituła złożona z dziennikarzy i naukowców oceni nadesłane prace. Przewidujemy nagrody, najlepsza praca będzie wydrukowana w „Gazecie Wyborczej”.

Patronat nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prof. Zbigniew Łukasik.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    młodzi maja iphony i nic ich nie interesuje.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0