W wieku 78 lat zmarł Zbigniew Orzeł, prawnik, adwokat, obrońca w procesach politycznych lat 80. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 1 lipca o godz. 12 w radomskiej katedrze
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbigniew Orzeł był magistrem prawa, prowadził w Radomiu indywidualną kancelarię adwokacką. Urodził się w Radomiu w 1941 r., jego ojciec Zygmunt był pracownikiem Fabryki Broni oraz Polskich Kolei Państwowych, mama Stanisława z domu Panek. Pradziadek Jan Orzeł był nauczycielem, przewodnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie pod Laskami i Anielinem, dziadek Jan Orzeł uczestniczył w bitwie pod Radzyminem, był urzędnikiem Dyrekcji Kolejowych w Radomiu i Warszawie.

Zbigniew Orzeł był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w 1964 r. obronił dyplom na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył aplikację radcowską i sędziowską, a w 1979 r. zdał egzamin adwokacki. W latach 1965–1966 pracował w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Radomiu, 1966–1973 w Szydłowieckich Zakładach Kamienia Budowlanego. W latach 1973–1980 był radcą prawnym w Zjednoczeniu Przemysłu Wyrobów Odlewniczych w Radomiu oraz w Radomskiej Wytwórni Telefonów, w latach 1980–1999 pracował jako adwokat w Grójcu i Radomiu, kancelarię prowadził do ostatnich dni. Przez trzy kadencje pełnił funkcję sekretarza i skarbnika Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu, był delegatem na Krajowe Zjazdy Adwokatury, obrońcą w procesach politycznych lat 80., wykładowcą w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, Pomaturalnym Liceum Ekonomicznym i na szkoleniach aplikantów adwokackich. W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej i Chrześcijańskiego Ruchu Obywatelskiego, był też przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej w pierwszych wyborach samorządowych, członkiem Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym i Komisji Bezpieczeństwa, Ładu i Porządku Publicznego rady Miejskiej przez trzy kadencje. Odznaczony medalem „Adwokatura Zasłużonym”, „Zasłużony dla Miasta Radomia”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 1 lipca o godz. 12 w radomskiej katedrze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem