Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W nocy z 23 na 24 marca zmarł 79-letni pacjent oddziały obserwacyjno-zakażnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego z zakażeniem koronawirusem - poinformowała we wtorek przed południem Elżbieta Cieślak, rzeczniczka miejskiego szpitala w Radomiu.

To dziesiąta ofiara koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i druga w województwie mazowieckim. Pierwszy pacjent na Mazowszu zmarł w niedzielę, także w szpitalu w Radomiu.

79-latek miał choroby współistniejące (szpital nie ujawnia jakie).

Aktualnie w szpitalu w Radomiu przebywa 13 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, drugie tyle czeka na wyniki badań. 

Zmarły 79-latek był mieszkańcem gminy Odrzywół (powiat przysuski) został w sobotę, 21 marca przewieziony do Radomia ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

Koronawirus. Lawina zakażeń w Nowym Mieście nad Pilicą

W Nowym Mieście nad Pilicą do opieki nad 30 pacjentami chirurgii i oddziału wewnętrznego zostało dwóch zdrowych lekarzy. Pozostali okazali się zakażeni koronawirusem. Wojewoda skierował do pracy w tej lecznicy pięciu dodatkowych, w tym wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (Karczewski ze szpitalem w Nowym Mieście nad Pilicą był związany całą karierę zawodową, był tam dyrektorem i ordynatorem chirurgii).

W sobotę okazało się, że zachorowań jest tyle, że szpital trzeba ewakuować. Zakażonych koronawirusem przewieziono do RSS w Radomiu i szpitala zakaźnego w Warszawie, pozostałych – do szpitala MSWiA w stolicy. Część pacjentów wypisano do domów.

Lecznica na razie jest zamknięta. 

Na razie nie wiadomo, jakie było źródło zakażenia w nowomiejskim szpitalu. Najpierw podejrzewano, że źródłem zakażenia jest pielęgniarka, u której jako pierwszej zdiagnozowano zakażenie. Później, jak informował starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, założono, że może nim być pacjentka leczona w Nowym Mieście nad Pilicą na zapalenie płuc. W obu przypadkach znaczy to, że pozostali chorzy zakazili się w szpitalu. Do tej pory koronawirusa potwierdzono u 27 osób ze szpitala, w tym 15 pracowników i 12 pacjentów.

Koronawirus. Liczba zakażonych może wzrosnąć

Podobna sytuacja jest w szpitalu w Grójcu. Tam zakażonych jest 13 pracowników i 11 pacjentów. 

Można się spodziewać, że liczba zakażonych w powiecie grójeckim będzie jeszcze rosła. Na wyniki testów ciągle czeka tam ponad setka osób w Grójcu i tyle samo w Nowym Mieście nad Pilicą. Szpitale zgłaszają, że ze względu na kolejki w laboratoriach na wyniki badań czeka się obecnie od trzech do pięciu dni.

O śmieci 83-letniego mężczyzny, który także był pacjentem szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą poinformował także Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy w województwie łódzkim, sąsiadującej z powiatem grójeckim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.