Pieniądze dał wojewoda mazowiecki i marszałek województwa. Do szpitala na Tochtermana jedzie siedem nowych respiratorów, do lecznicy na Józefowie pięć. Ale władze obu lecznic wołają: potrzeba więcej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Respirator inaczej zwany sztucznym płucem to urządzenie do wspomagania oddechu. Jest niezbędne przy ostrej niewydolności oddechowej, a ta jest jednym z objawów występujących przy infekcji wynikającej z zakażenia koronawirusem. Radomski Szpital Specjalistyczny, w którym funkcjonuje jedyny w mieście oddział zakaźny leczący w tej chwili osoby zakażone koronawirusem, ma takich urządzeń 34. Oczywiście tylko część z nich służy pacjentom z zakaźnego, bo urządzenia potrzebne są i na innych oddziałach, jak choćby intensywnej opieki medycznej.

Są, działają, potrzeba więcej

- Wszystkie respiratory, które mamy na wyposażeniu, są sprawne i są w użyciu. I oczywiście, że przydałoby się więcej - mówi Elżbieta Cieślak, rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Z pomocą lecznicy ruszyli wojewoda mazowiecki i zarząd województwa mazowieckiego. Gmina dostała pieniądze na zakup koniecznego sprzętu medycznego.

- Zamówiliśmy już nowe respiratory, czekamy na dostawę - informuje Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Doprecyzowuje, że z pieniędzy przekazanych miastu przez wojewodę mazowieckiego kupione są trzy respiratory, z pieniędzy od samorządu województwa mazowieckiego kolejne cztery.

Oczywiście poza urządzeniami medycznymi szpital wciąż potrzebuje niezbędnych materiałów ochrony osobistej, tzn. masek, kombinezonów, przyłbic, gogli ochronnych, środków do dezynfekcji rąk i powierzchni. Kilka dni temu Urząd Miejski w Radomiu uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na ten cel.

- Do urzędu zgłaszali się potencjalni ofiarodawcy, pytali, jak mogliby wesprzeć radomski szpital. Oferowali też wpłaty pieniężne, jeden z nich deklarował wpłatę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też uruchomiliśmy to konto na rzecz szpitala - mówi Jerzy Zawodnik.

Wpłat można dokonywać na rachunek: 14 1240 3259 1111 0010 2583 6614.

Marszałek rusza z pomocą

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie są 53 respiratory. Wkrótce dzięki pieniądzom z budżetu Mazowsza do lecznicy przyjedzie pięć nowych urządzeń, a także siedem urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji. To sprzęt, o który placówka wnioskowała w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jak informuje marszałek Rafał Rajkowski, wszystkie zakupy realizowane są w ramach uruchomionej przez samorząd Mazowsza rezerwy kryzysowej. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył w sumie 10,5 mln zł.

Jak informuje Karolina Gajewska, rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, oprócz pięciu respiratorów wysokiej klasy z nebulizatorem, szpital we wniosku do marszałka wpisał też zapotrzebowanie na pięć respiratorów z turbiną, respirator transportowy, pięć urządzeń do dekontaminacji pomieszczeń wraz z zestawem środków biobójczych, 20 tys. masek chirurgicznych, 2 tys. kombinezonów ochronnych, 5,5 tys. masek o klasie filtra FFP3/FFP2, 500 sztuk przyłbic, 2 tys. gogli ochronnych, płyny do dezynfekcji rąk czy rękawiczki jednorazowe.

- Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, nasz szpital ma obowiązek pozostania w podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, dlatego też musimy zadbać o środki ochrony osobistej dla naszego personelu oraz o sprzęt niezbędny do walki z epidemią - wyjaśnia rzeczniczka. Jak dodaje, lecznica otrzymała i nadal otrzymuje duże wsparcie od osób prywatnych, które chcą szyć maski dla pracowników medycznych.

- Do naszego szpitala trafiła pokaźna dostawa środków ochrony osobistej od jednego z przedsiębiorców Ziemi Radomskiej. Otrzymaliśmy w darze 10 tys. rękawiczek jednorazowych, 1,8 tys. sztuk maseczek ochronnych i płyny do dezynfekcji rąk. Dostaliśmy także 25 pięciolitrowych płynów do dezynfekcji oraz spory zapas ręczników papierowych od firmy Khap. Wspierają nas również pacjenci z Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychologii i Neurologii w Warszawie, którzy w ramach zajęć terapeutycznych szyją dla nas maski. Na rzecz zbiórki środków ochrony osobistej aktywnie działa radomianka Agata Nowicka, która poprzez grupę utworzoną na Facebooku zbiera dla nas maski, płyny do dezynfekcji, rękawiczki. Na nasze oddziały trafiają również maseczki uszyte przez inne radomskie krawcowe oraz morsów zrzeszonych w Ekipie Lodowcowej z Chlewisk. Ciepłe posiłki przywożą do nas radomskie restauracje, które działają w ramach akcji #posiłekdlalekarza. Otrzymujemy również ogromne wsparcie od kibiców RKS Radomiak, którzy dostarczyli nam m.in. artykuły spożywcze, gogle, rękawiczki jednorazowe. Dostaliśmy też maski uszyte przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych "Pozytywni" - wylicza Karolina Gajewska.

Szpital także uruchomił specjalne konto bankowe, na które można wpłacać dobrowolne datki. - Całość zebranych funduszy zostanie przeznaczona na zakup niezbędnych materiałów ochrony osobistej tzn. masek, kombinezonów, przyłbic, gogli ochronnych, środków do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz aparatury medycznej (w tym respiratorów). Przyjmiemy każdą formę pomocy - prosimy też o darowizny rzeczowe. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękujemy. Wsparcie z ich strony w tym trudnym czasie jest dla personelu naszego szpitala bardzo ważne i mobilizuje do walki z epidemią. Jesteśmy ogromnie za to wdzięczni - mówi rzeczniczka.

Dobrowolne datki można wpłacać na konto bankowe Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o., ul. J. Aleksandrowicza 5, 26-617 Radom, w opisie przelewu należy określić przeznaczenie: „na przeciwdziałanie COVID-19”. Nr konta bankowego: 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem