Koronawirus. Sanepid w Białobrzegach potwierdził 60 zakażeń w domu pomocy społecznej w Niedabylu. Personel i pensjonariusze są w stanie dobrym, nikt nie został przewieziony do szpitala.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedabyl to niewielka wieś w gminie Stromiec, w powiecie białobrzeskim na Mazowszu. Mieszka tu niespełna 200 osób. Dom pomocy społecznej jest tutaj od ponad 35 lat. Położony w pięknym miejscu, w dolinie rzeki Dygi, na skraju Puszczy Stromieckiej. Jest placówką prowadzoną przez powiat białobrzeski. 

Przebywa tutaj 66 pacjentów, schorowanych, wymagających stałej opieki. Mają od 6 do 83 lat. 

W piątek okazało się, że 52 z nich jest zakażonych koronawirusem. Poza pensjonariuszami pozytywny wynik testu ma jeszcze ośmioro pracowników ośrodka. 

Negatywny wynik dały testy w przypadku siedmiorga pracowników i czternaściorga pensjonariuszy, ale dyrektor domu pomocy społecznej podejrzewa, że i oni mogą być już zakażeni, bo od czasu pobrania próbek do otrzymania wyników wszyscy przebywali razem.

Teraz osoby z negatywnymi wynikami zostały odizolowane w budynku.

Wszyscy od kilku dni przebywali w kwarantannie. W szpitalu w Grójcu koronawirusem zakaziła się pielęgniarka, która pracowała także w DPS-ie w Niedabylu.

Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego informuje, że stan zakażonych pracowników i pensjonariuszy jest dobry. 

- W ocenie wojewody najlepszym rozwiązaniem jest, aby pensjonariusze, których stan zdrowia na to pozwoli, pozostali w placówce. W przypadku pogorszenia stanu zdrowa któregoś z mieszkańców domu zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym - mówi Filipowicz. 

Wojewoda przekazał do DPS-u w Niedabylu 130 kompletów środków ochrony osobistej: kombinezonów, masek, rękawic, okularów. Rzeczniczka wojewody zapewnia, że w miarę potrzeb będą dostarczane kolejne. 

Pomoc w dostarczaniu żywności i środków higienicznych zadeklarował też Krzysztof Strykowski, wójt gminy Stromiec. Jak poinformował wójt, na razie nie jest ona potrzebna. 

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu jest przez całą dobę zabezpieczany przez policję. 

Koronawirus. Nowe przypadki zakażeń w regionie

60 zakażeń w domu pomocy społecznej w Niedabylu potwierdził w sobotnim komunikacie białobrzeski sanepid. Siedem nowych zakażonych osób jest też w powiecie grójeckim. Jest także pierwszy zakażony koronawirusem mieszkaniec powiatu lipskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Te zachorowania miały miejsce 26.03 (60 osób). Według raportu kłamcy Szumowskiego na Mazowszu tego dnia było stwierdzone 40 przypadków. Pisowscy kłamcy i bandyci.
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  I nie będą uwzględnieni w ŻADNYCH oficjalnych statystykach!!!!
  @pemu
  W razie czego wpiszę się w papierach że zmarli na niewydolność oddechową. W naszym kraju najważniejsze to co w papierach. PS, unlike przez pomyłkę.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @pemu @jan janik
  czy możecie się już uspokoić z tą antyrządową histerią? pod każdym niusem te same paranoiczne komentarze.
  już oceniałe(a)ś
  4
  8
  @ammma
  Są uwzględnione czy nie?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @pemu
  a dlaczego nie
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @lazy_sod
  są uwzględnione. jesteście nienormalni.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @ammma
  Chwileczkę, chwileczkę. Dopiero wieczorem w ostatnim komunikacie zostali uwzględnieni choć wiadomo było o tym od rana, śledziłem to wiem, przez cały dzień nie było danych z Mazowsza. Dużo wątpliwości budzi przekaz komunikatów, które przez cały dzień są podawane cząstkowo, zwykle bez danych za cały dzień. Jak ktoś dociekliwy to sobie ostatecznie policzy ale do większości trafia to co cząstkowe. Następna sprawa to statystyka zgonów. No co sobie pomyśleć jeśli kilkakrotnie odpisuje się zmarłych od tej statystyki, nawet tych co mieli potwierdzone zakażenie Aha, czy już wiadomo na co zmarł ten czterdziestoletni kierowca tira z Głogowa , z kaszlem i gorączka , co przez kilka dni nie doczekał się testu? Nikt nie twierdzi , ze w lasach stoją chłodnie ze zwłokami ale manipulacje i manipulowanie statystyka jest jak najbardziej widoczne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  szukałem w raportach mazowieckiego sanepid i nic, potem jako że pisano ,że okolice radomia więc luk na stronę sanepidu radomskiego, a tam znowu pudło, na stronie sanepidu białobrzeskiego i tu tylko ogólny komunikat o 72 osobach
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Podobne zakażenie, w domu opieki w Seattle w stanie Waszyngton było przyczyną śmierci co najmniej 19 osób, pensjonariuszy ośrodka Life Care Center of Kirkland. Starsze osoby to grupa najwyższego ryzyka. Strach komentować dalej...
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  "W szpitalu w Grójcu koronawirusem zakaziła się pielęgniarka, która pracowała także w DPS-ie w Niedabylu" - ta informacja była już dziś zdementowana, ta pielęgniarka pracował wyłącznie w Niedabylu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0