Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedabyl to niewielka wieś w gminie Stromiec, w powiecie białobrzeskim na Mazowszu. Mieszka tu niespełna 200 osób. Dom pomocy społecznej jest tutaj od ponad 35 lat. Położony w pięknym miejscu, w dolinie rzeki Dygi, na skraju Puszczy Stromieckiej. Jest placówką prowadzoną przez powiat białobrzeski. 

Przebywa tutaj 66 pacjentów, schorowanych, wymagających stałej opieki. Mają od 6 do 83 lat. 

W piątek okazało się, że 52 z nich jest zakażonych koronawirusem. Poza pensjonariuszami pozytywny wynik testu ma jeszcze ośmioro pracowników ośrodka. 

Negatywny wynik dały testy w przypadku siedmiorga pracowników i czternaściorga pensjonariuszy, ale dyrektor domu pomocy społecznej podejrzewa, że i oni mogą być już zakażeni, bo od czasu pobrania próbek do otrzymania wyników wszyscy przebywali razem.

Teraz osoby z negatywnymi wynikami zostały odizolowane w budynku.

Wszyscy od kilku dni przebywali w kwarantannie. W szpitalu w Grójcu koronawirusem zakaziła się pielęgniarka, która pracowała także w DPS-ie w Niedabylu.

Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego informuje, że stan zakażonych pracowników i pensjonariuszy jest dobry. 

- W ocenie wojewody najlepszym rozwiązaniem jest, aby pensjonariusze, których stan zdrowia na to pozwoli, pozostali w placówce. W przypadku pogorszenia stanu zdrowa któregoś z mieszkańców domu zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym - mówi Filipowicz. 

Wojewoda przekazał do DPS-u w Niedabylu 130 kompletów środków ochrony osobistej: kombinezonów, masek, rękawic, okularów. Rzeczniczka wojewody zapewnia, że w miarę potrzeb będą dostarczane kolejne. 

Pomoc w dostarczaniu żywności i środków higienicznych zadeklarował też Krzysztof Strykowski, wójt gminy Stromiec. Jak poinformował wójt, na razie nie jest ona potrzebna. 

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu jest przez całą dobę zabezpieczany przez policję. 

Koronawirus. Nowe przypadki zakażeń w regionie

60 zakażeń w domu pomocy społecznej w Niedabylu potwierdził w sobotnim komunikacie białobrzeski sanepid. Siedem nowych zakażonych osób jest też w powiecie grójeckim. Jest także pierwszy zakażony koronawirusem mieszkaniec powiatu lipskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.