Koronawirus. Zmarł 68-letni pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu. W ośrodku zakażonych koronawirusem zostało ponad 70 osób
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mazowiecka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o śmierci na COVID-19 68-letniego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w powiecie białobrzeskim na Mazowszu.

Pod koniec marca okazało się, że w DPS w Niedabylu zakażonych koronawirusem jest 60 osób - pensjonariuszy i pracowników. W ośrodku przebywa 66 pensjonariuszy - nie tylko starszych, są tutaj także dzieci i młodzież. Podopieczni ośrodka mają od 6 do 83 lat, to osoby schorowane, z niepełnosprawnościami.

27 marca potwierdzono zakażenie 60 osób, a później kolejnych 15.

Kilka dni temu mieszkańcom domu zrobiono ponowne testy na obecność koronawirusa. 

- Z informacji uzyskanych od dyrektora - po ponownych badaniach przeprowadzonych wśród pensjonariuszy i personelu placówki - wynika, że znacząco obniżyła się liczba osób zarażonych koronawirusem! W chwili obecnej w placówce odnotowano 61 osób zdrowych (49 pensjonariuszy, 12 pracowników). 19 osób to osoby, u których test wykazał obecność wirusa SARS-CoV-2. W tej grupie jest 16 pensjonariuszy i 3 pracowników - informuje Starostwo Powiatowe w Białobrzegach.

Ta informacja nie została jeszcze potwierdzona przez sanepid. Żeby tak się stało, każdemu trzeba wykonać dwa testy i oba muszą dać wynik negatywny. Pensjonariusze domu w Niedabylu są na razie po pierwszym badaniu.

70 zakażonych jest też w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w powiecie grójeckim.

Koronawirus w regionie radomskim

W regionie radomskim zakażonych koronawirusem zostało 429 osób, najwięcej w Radomiu i powiecie radomskim oraz powiecie grójeckim - po 132 osoby. 68-latek z Niedabyla jest 14. ofiarą koronawirusa w regionie radomskim i 23. w województwie mazowieckim.

W regionie potwierdzono wyleczenie jednej osoby - mieszkanki powiatu kozienickiego. O pierwszym wyleczonym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym informował też prezydent Radosław Witkowski, ale sanepid do tej pory nie potwierdził tej informacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ci zakażeni w DPSach nie są ujmowani w rządowych statystykach.
  @pemu
  Są, wczoraj MZ podało popołudniu informację o tym zmarłym z Niedabyla.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0