Najpierw 60 zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, potem 70 w Tomczycach i 29 w Starym Goździe. Kiedy w powiecie grójeckim udało się opanować ognisko koronawirusa w szpitalach, te przeniosły się do ośrodków opieki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Opiekę i obsługę zakażonych pełnią tylko dwie panie pokojowe. Posiłek udało się roznieść, ale ci ludzie leżą w odchodach od wczoraj. Leki są niepodane, insulina jest niepodana, antybiotyki są niepodane – już w ubiegłą sobotę alarmował Marek Beresiński, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w powiecie grójeckim.

Dziś sam dyrektor przebywa w szpitalu zakaźnym, a sytuacja w kilku ośrodkach opieki na południowym Mazowszu jest dramatyczna. 

Rosnąca liczba osób zakażonych, zdrowi i chorzy zamknięci w jednym budynku oraz poważny deficyt personelu – to obraz sytuacji w trzech domach pomocy społecznej w regionie radomskim: Tomczycach (powiat grójecki), Starym Goździe i Niedabylu (białobrzeski). Do tego dochodzi problem niestawiających się w pracy lekarzy i pielęgniarek skierowanych do ośrodków decyzjami wojewody.

W tych trzech ośrodkach zakażonych zostało łącznie 159 osób, jedna osoba zmarła.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach i w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Jaśmin” w Starym Goździe w powiecie białobrzeskim, gdzie zakażonych jest na ten moment 29 osób i nie ma kto zajmować się pensjonariuszami.

– Pilnie potrzebujemy personelu, nie dajemy już rady. Urząd wojewódzki na naszą prośbę skierował do nas trzy osoby – dwie pielęgniarki i lekarza – które miały być od wtorku, ale nadal nikt do nas nie dotarł i jesteśmy w tym samym składzie, już bardzo zmęczeni i ledwo trzymamy się na nogach – mówi Joanna Grzybowska, dyrektor ds. medycznych i zarazem jedyny lekarz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Jaśmin”.

Najsłabsi kontra koronawirus. Domy opieki, pandemii i strachu - czytaj raport o epidemii w domach opieki

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem