Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem – jeszcze w marcu. Dzięki temu za przeznaczone w tym momencie 150 mln zł udaje się już kupować sprzęt i środki ochrony dla szpitali, w tym także dla tych w Radomiu. Pierwsza dostawa jest już w drodze.

– Lista potrzebnego sprzętu, którą złożyliśmy z naszym wnioskiem, jest bardzo długa – mówił wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Szpitale przy Tochtermana i na Józefowie dostaną nowe respiratory – marszałek kupił ich do tej pory 63 dla dziewięciu szpitali. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny dostanie poza tym siedem urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji.

Oprócz tego samorząd Mazowsza zakupił dla mazowieckich szpitali 542,5 tys. masek ochronnych, 208,9 tys. kombinezonów ochronnych, 200 tys. ochraniaczy na buty, 11,9 tys. gogli oraz dwa urządzenia do biodekontaminacji.

 – Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie jest on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana na podstawie aktualnych potrzeb i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.

Dostawy docierają już do radomskich szpitali.

– Sytuacja radomskiego szpitala jest rzeczywiście bardzo trudna. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządem spółki. Staramy się na bieżąco pomagać. W ramach naszych kompetencji mamy możliwość wspierania placówki przy zakupie sprzętu i niezbędnych materiałów ochronnych. Wczoraj po południu zostały już dowiedzione do szpitala w Radomiu dwie palety płynu do dezynfekcji. Są to oczywiście środki kupione z projektu unijnego, który uruchomił samorząd województwa mazowieckiego. Kolejna dostawa to będzie ok. 5 tys. maseczek ochronnych. Wczoraj została podpisana umowa w tej sprawie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Tak że mamy nadzieję, że dziś lub najpóźniej jutro te maseczki dotrą do szpitala w Radomiu – informuje Marta Milewska, rzeczniczka marszałka województwa. 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.