Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakażenie 60 pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Nidabylu w powiecie białobrzeskim na Mazowszu zostało potwierdzone 28 marca. Wojewoda zdecydował wtedy, żeby nie przenosić mieszkańców domu do szpitali, a poddać ich kwarantannie na miejscu. 3 kwietnia na COVID-19 zmarł 68-letni mieszkaniec domu. 

Kilka dni temu pozostali pracownicy i pensjonariusze mieli przeprowadzone ponowne testy. 

- 62 osoby mają wynik ujemny, a 19 osób wynik pozytywny – to 16 pensjonariuszy i trzech pracowników - mówił wtedy Sylwester Korgul, starosta powiatu białobrzeskiego.

Żeby potwierdzić, że osoba zakażona koronawirusem wyzdrowiała, trzeba przeprowadzić jej badanie dwa razy i dopiero oba wyniki negatywne są podstawą do uznania zakażonego za zdrowego.

W Niedabylu właśnie otrzymali wyniki ponownych testów wszystkich mieszkańców i pracowników. Testy nie wykazały obecności koronawirusa w organizmie u nikogo z 65 pensjonariuszy i 16 pracowników obsługi.

- To bardzo dobra wiadomość. Zwłaszcza w okresie świątecznym. Dziękuję załodze i personelowi, którzy byli w obiekcie, opiekując się potrzebującymi. Ich heroiczna postawa zasługuje na wielkie uznanie. Dziękuję także Dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej, który na miejscu koordynuje wewnątrz trud organizacyjny - mówi Sylwester Korgul, który spotkał się w sobotę z pracownikami w Niedabylu.

Jeszcze w sobotę ośrodek opuści siedmioro pracowników, którzy przebywali w izolacji razem z mieszkańcami. Zastąpi ich pięcioro wolontariuszy, którzy zgłosili się do pomocy w DPS-ie.

Informacji o wyzdrowieniu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu nie potwierdził jeszcze białobrzeski sanepid.

Koronawirus. Stabilna sytuacja w Tomczycach

Stabilizuje się też sytuacja w DPS-ie w Tomaczycach w powiecie grójeckim, gdzie koronawirusem zakażonych zostało 70 osób. 

- Większość personelu i pensjonariuszy czuje się dobrze. Codziennie lekarz sprawdza stan zdrowia chorych. W przypadku pogorszenia osoby będą kierowane do szpitali zakaźnych. Powoli zgłaszają się do pomocy wolontariusze - informuje Starostwo Powiatowe w Grójcu. 

W okolicy 29 zakażonych jest jeszcze w domu opieki "Jaśmin" w Starym Goździe. 

W powiatach grójeckim i białobrzeskim rozwinęło się ognisko koronawirusa w szpitalach i placówkach opiekuńczych. Łącznie w dwóch szpitalach i trzech DPS-ach zakażonych zostało ponad 200 osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.