Premier ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. 4 maja otwierają się centra handlowe, hotele, sklepy budowlane i meblarskie. Od poniedziałku zapraszają muzea i biblioteki, będzie można pograć w tenisa na kortach MOSiR-u
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Otwarcie sklepów czy hoteli nie oznacza, że od tej pory będzie można korzystać z nich bez ograniczeń. Nadal obowiązują obostrzenia dotyczące limitu osób, zachowania odstępu od innych i obowiązku noszenia maseczek.

Centra handlowe i galerie

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, od poniedziałku otwarte zostają centra handlowe, sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. oraz sklepy budowlane i meblarskie. Wprowadzony zostaje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Klienci galerii handlowych muszą zachować 2-metrowy dystans między sobą. Wymagane jest też zasłanianie ust i nosa (maseczką lub innym materiałem). Na tym etapie odmrażania gospodarki w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii ani na ulicy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw).

Hotele i pensjonaty

Właściciele hoteli i pensjonatów mają obowiązek umieszczać w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku. Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet. Rekomendowane jest zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątnięcie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. Siłownie, przestrzenie rekreacyjne i baseny, znajdujące się na terenie obiektu, pozostają zamknięte.

Biblioteki

Ministerstwo Rozwoju zachęca do korzystania z dostępnych zasobów online. Preferuje udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz. Równocześnie prosi o zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i między współpracownikami (1,5 - 2 metry). Rekomenduje też wydzielenie „drogi brudnej”, czyli miejsca zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz „drogi czystej” dla książek wypożyczanych z biblioteki, które są po kwarantannie.

Rehabilitacja

Po weekendzie majowym osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły korzystać z rehabilitacji leczniczej. Zabiegi rehabilitacyjne będą mogły się odbywać przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dystansu między fizjoterapeutą i pacjentem. MR odradza uczestniczenie w zabiegach osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne). Decyzję każdorazowo będzie podejmował fizjoterapeuta. Co ważne, w przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, pacjent nie powinien zostać wpuszczony na teren gabinetu. Pacjentów będzie obowiązywać noszenie maseczek i zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów. Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska (wszystkich przedmiotów, z którymi pacjent miał kontakt podczas zabiegu – w tym leżanka, przybory i przyrządy do ćwiczeń, ewentualnie elementy urządzeń zabiegowych). Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

MOSiR zaprasza na korty

Już w poniedziałek, 4 maja, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu udostępnia swoje obiekty przy ul. Bulwarowej. Ośrodek zaprasza do korzystania z ośmiu kortów otwartych i trzech pod przykryciem. Obowiązywał będzie limit czterech osób na kort.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem