Na "Jazdę z Miasta!" do Pionek zapraszają 20 września Salon Rowerowy "Rodex", "Gazeta Wyborcza" i Bractwo Rowerowe. Nasza impreza to element obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest pod hasłem „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Rower nie truje, dlatego „Jazda z Miasta!” idealnie wpisuje się w radomskie obchody ETZT i przypadającego dwa dni po niej Międzynarodowego Dnia bez Samochodu.

Jak będziemy świętować?

Zbiórka o godz. 10 tuż za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By tam dotrzeć, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego i Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo, w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Po jego minięciu pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to jest miejsce naszego spotkania. O godz. 10.15 rozpoczynamy wycieczkę.

Do przejechania będzie ok. 26 km w jedną stronę. Asfaltową drogą przez Kozłowskie Komorniki dojedziemy do szutru prowadzącego do zielonego szlaku pieszego. Wjedziemy na szlak po skręcie w lewo. „Zielony” doprowadzi nas do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Wąską leśną ścieżką przedostaniemy się do trasy Radom–Kozienice, przetniemy ją i żółtym szlakiem rowerowym dotrzemy do Mysich Górek. Kto zechce, może je pokonać, pozostali pojadą szerokim wygodnym szutrem w miejsce, gdzie zwykle mamy postój, przy zjeździe z „Mysich”. Po krótkim odpoczynku asfaltowa część wycieczki: Adolfin–Sokoły. W Sokołach na skraju lasu znów kilka minut na złapanie oddechu. Po przerwie tradycyjnie podzielimy się na dwie grupy. Członkowie pierwszej pojadą łatwą trasą wzdłuż ogrodów działkowych, by dotrzeć na parking przed restauracją Adria w Pionkach. Druga grupa będzie miała okazję pomęczyć się na czarnym szlaku rowerowym biegnącym przez Góry Miłosne. Przypomnijmy: powstał w ubiegłym roku dzięki cyklistom zrzeszonym w Radomskim Ruchu Rowerowym – 3R i leśnikom z nadleśnictwa Kozienice. „Ścieżka” jest wymagająca technicznie, z szybkimi zjazdami i dość mozolnymi podjazdami. Jednak dla tych, którzy lubią MTB – idealna. Chętni na ten wariant także zakończą swój przejazd pod Adrią. Stąd ostrożnie i w mniejszych grupach przedostaniemy się przez Pionki do siedziby nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów. A tam finał wyprawy – z ogniskiem i upominkami od Salonu Rowerowego „Rodex”.

By zgłosić udział w wycieczce, trzeba wysłać e-mail na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać „Jazda z Miasta!”, a w treści podać imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do piątku 18 września do północy.

Tak jak w poprzednich tegorocznych edycjach „Jazdy z Miasta!” ze względu na pandemię każdy z uczestników musi być zaopatrzony w maseczkę lub fragment garderoby, którym zasłoni usta i nos. Zakładamy, że nie uda nam się zachować dwumetrowego dystansu pomiędzy uczestnikami, stąd decyzja o maskach. Prosimy także, by wszyscy chętni zgłosili swoje uczestnictwo w wyjeździe. Liczba uczestników wyprawy nie może być wyższa niż 150 osób i w razie przekroczenia tej liczby będziemy zmuszeni odmówić udziału tym, którzy pojawią się na zbiórce bez zarejestrowania swojego uczestnictwa. Osoby, które zostały prawidłowo zgłoszone, w sobotę przed południem otrzymają e-mail z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa.

Przypominamy, by wziąć na wyprawę przynajmniej jeden bidon z sokiem, napojem izotonicznym lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę i pompkę.

Impreza nie odbędzie się, jeśli będzie padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 27 września.

Przypominamy, że powrót z „Jazdy z Miasta!” odbywa się we własnym zakresie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  przydałaby się mapka
  już oceniałe(a)ś
  0
  0