Na finałową "Jazdę z Miasta!", kończącą sezon 2020, zapraszamy w niedzielę, 18 października. Pojedziemy do Leśnego Ośrodku Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla wszystkich rok 2020 pozostanie w pamięci jako inny niż poprzednie. A to przez pandemię. Odcisnęła piętno także na naszych rowerowych wyjazdach – ze względu na COVID 19 z dwóch pierwszych musieliśmy zrezygnować: nie byliśmy w tym roku we Wsoli (kwiecień) i na Święcie Polskiej Niezapominajki (maj), które nie odbyło się właśnie przez koronawirusa.

Mamy nadzieję, że w 2021 wszystkie edycje „Jazdy z miasta!” przygotowywane przez Salon Rowerowy „Rodex”, radomski oddział „Gazety Wyborczej” i Bractwo Rowerowe odbędą się.

Tymczasem 18 października ostatnia z tegorocznych imprez. Dystans nieco ponad 20 km w jedną stronę. Poza podjazdem na Wielką Górę i ścieżką oznaczoną jako czarny szlak pieszy między Wielką Górą a Królewskim Gościńcem jest dość łatwa technicznie. Najodpowiedniejszy do pokonania całej wycieczki będzie rower MTB lub krosowy.

Tak jak w poprzednich tegorocznych edycjach „Jazdy z Miasta!” ze względu na pandemię każdy z uczestników musi być zaopatrzony w maseczkę lub fragment garderoby, którym zasłoni usta i nos. Zakładamy, że nie uda nam się zachować dwumetrowego dystansu pomiędzy uczestnikami, stąd decyzja o maskach. Prosimy także, by wszyscy chętni zgłosili swoje uczestnictwo w wyjeździe. Liczba uczestników wyprawy nie może być wyższa niż 150 osób i w razie przekroczenia tej liczby będziemy zmuszeni odmówić udziału tym, którzy pojawią się na zbiórce bez zarejestrowania swojego uczestnictwa.

Zbiórka o godz. 10 tuż za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By tam dotrzeć, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego i Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Po minięciu przeprawy pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to ona jest miejscem naszego spotkania.

O godz. 10.15 rozpoczynamy wycieczkę. Najpierw pojedziemy w stronę miejscowego tartaku. Skręcimy przy nim w prawo, miniemy krzyżówkę z zielonym szlakiem pieszym i dotrzemy do szutrówki przy leśniczówce na skraju Rezerwatu Jedlnia. Skorzystamy z niej, by po niewielkiej pętli znów dotrzeć do zielonego szlaku pieszego. Przetniemy go i dostaniemy się do zielonego szlaku, ale rowerowego, prowadzącego przez Szlabanową Drogę na Wielką Górę. Po zdobyciu wzniesienia pojedziemy czarnym szlakiem pieszym. To wspaniała, szybka, wąska ścieżka przypominająca klasyczne rowerowe single tracki. Z „czarnego” zjedziemy w lewo na „czerwony”, którym dotrzemy do szutrówki Kozłów – Kieszek. Znów skręcimy w lewo i pomkniemy do Kieszka. Tu skręt w prawo, tym razem na żółty szlak rowerowy, i skrajem lasu aż do drogi 737 prowadzącej do Kozienic. Tuż przed nią odbijemy w prawo i leśną ścieżką przedostaniemy się do ośrodka w Jedlni-Letnisku. A tu tradycyjnie upominki dla uczestników od Salonu Rowerowego „Rodex” oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

By zgłosić udział w wycieczce, trzeba wysłać e-mail na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać „Jazda z Miasta!”, a w treści podać imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do piątku 16 października do północy. W sobotę przed południem zarejestrowani uczestnicy otrzymają e-mail z potwierdzeniem i przypomnieniem zasad bezpieczeństwa.

Kilka dni przed wycieczką sprawdźcie, czy wasz rower jest w pełni sprawny.

Przypominamy, by wziąć na wyprawę przynajmniej jeden bidon z sokiem, napojem izotonicznym lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę i pompkę.

Impreza nie odbędzie się, gdyby padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 25 października.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem