Pogoda sprzyjała rowerowym wyprawom. Uczestnicy zwartą grupą pokonali dziś 20-kilometrowy odcinek do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakończyła się kolejna, cykliczna wyprawa rowerowa "Jazda z Miasta!", którą organizują Salon Rowerowy Rodex, "Gazeta Wyborcza" i Bractwo Rowerowe. Z Radomia wyruszyła grupa około 40 osób. 

- Wszystkim udało się dotrzeć na metę, praktycznie bez podziału na grupy. Bardzo szybko nam to dziś poszło - relacjonował Paweł Matracki z Salonu Rowerowego Rodex, który prowadził wyprawę.

Pogoda była dziś idealna na rower, upalne słońce odpuściło, a pochmurne niebo i lekki wiatr sprzyjały rowerzystom przez całą trasę.

- Przepiękna jest ta droga do Orońska, mimo że nie jest charakterystyczna dla "Jazdy z Miasta!", bo nie prowadzi przez puszczę. Ta trasa to esencja równiny mazowieckiej: malownicze wioski, piękna zabudowa, ale też sporo np. w Kowali nowej architektury współczesnej, dobrze wkomponowanej w tę okolicę - mówił Paweł Matracki.

Cykliści wyruszyli spod Rodexu z ul. Wierzbickiej w Radomiu. Do Orońska pojechali przez Ludwinów, Kowalę, Załawie, później przecięli starą „siódemkę" i dotarli wprost do Centrum Rzeźby Polskiej.

Przejechanie tego odcinka zajęło im godzinę. Na miejscu czekało na nich ognisko, kiełbaski, woda i upominki od sponsora, czyli Salonu Rowerowego Rodex. Po tym, jak cała grupa szczęśliwie dojechała, część udała się na spacer po orońskim Parku Rzeźby. Po raz pierwszy do wydarzenia włączyło się też Starostwo Powiatowe w Radomiu. Pracownicy zorganizowali na miejscu konkurs wiedzy o powiecie radomskim, z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez starostę.

"Jazda z Miasta!" odbywa się już od ponad 20 lat

Archiwalne kupony zgłoszeniowe jednego z uczestników z 'Gazety Wyborczej', z 2000 r. Fot. Marta Dudzińska / Agencja Gazeta

Archiwalne kupony zgłoszeniowe jednego z uczestników z 'Gazety Wyborczej', z 2000 r.
Archiwalne kupony zgłoszeniowe jednego z uczestników z 'Gazety Wyborczej', z 2000 r.  Fot. Marta Dudzińska / Agencja Wyborcza.pl

Wśród uczestników był też weteran naszych rowerowych wycieczek, który na pierwszą "Jazdę z Miasta!" wyruszył 21 lat temu.

- Jeżdżę od momentu, kiedy zaczęły się "Jazdy z Miasta!", czyli od 2000 roku. Jedną z moich ulubionych tras jest ta do Królewskich Źródeł. Początki były bardzo fajne, to wydarzenie było czymś rzadko spotykanym w tamtych latach na ulicach - wspominał pan Wiesław, który pochwalił się również swoimi archiwalnymi kuponami z "Gazety Wyborczej", z którymi wtedy zgłaszali się czytelnicy.

Pod koniec wakacji powrót do puszczy

Kolejna wycieczka pod koniec wakacji, 29 sierpnia. - Wracamy do puszczy. Następna wyprawa będzie do miejscowości Przejazd, obok szkółki leśnej naprzeciwko Nadleśnictwa Kozienice - mówił Paweł Matracki. Szczegóły wkrótce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem