Trwa plebiscyt "Gazety Wyborczej" Supermiasta i Superregiony, w którym szukamy najciekawszej, najbardziej przyjaznej, najładniejszej zielonej przestrzeni. To też czas, by porozmawiać o tym, jak powinna wyglądać zieleń w mieście i w regionie radomskim
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Krakowie na koniec ubiegłego roku było 26 parków kieszonkowych, niewielkich, liczących po kilkaset m kw. skwerów z zagospodarowaną zielenią, ławkami, czasem miniaturowym placem zabaw. Pomysł "kieszonek" wyszedł od samych krakowian, którzy projekt zagospodarowania niewielkich skwerów w swoim sąsiedztwie zgłosili do Budżetu Obywatelskiego. W 2017 r. napotkał on jednak sporo formalnych przeszkód i nie został zrealizowany. Ale w Zarządzie Zieleni Miejskiej idea Ogrodów Krakowian tak się spodobała, że urzędnicy szybko wytypowali 18 lokalizacji, które chcieli w ciągu roku przekształcić w przyjazne miejsca spotkań i zabawy. Z roku na rok miniparków przybywa. Są też w wielu innych miastach m.in. w Rzeszowie czy miastach Górnego Śląska.

Między blokami i na zapuszczonych działkach

W Radomiu są miejsca, które mogłyby zostać tak odmienione. Lepiej lub gorzej zagospodarowane skwery są na każdym osiedlu wybudowanym w XX wieku, spore parki kieszonkowe mogłyby powstać na skwerze Ołdakowskiego czy skwerze ks. Domagały. Potrzeba na nich przede wszystkim wymiany nawierzchni alejek. To niewielki koszt w porównaniu z tworzeniem parku od podstaw.

Są też miejsca, które na pierwszy rzut oka skweru nie przypominają, ale być może mogłyby nim się stać. W piątek informowaliśmy, że miasto planuje remont i budowę przedłużenia ul. Piwnej do ul. Staromiejskiej. Na końcu na powstać parking na 110 aut. Wyciąć pod niego będzie trzeba ok. 150 drzew, a na całej inwestycji ok. 300. Na zapuszczonej działce, na której zaplanowano parking, rosną głównie ałycze, jesiony i topole, ale są też lipy i kasztanowce. 

Gdzie w Radomiu mogłyby jeszcze powstać parki kieszonkowe? Co powinno w nich być, by radomianie chcieli w nich odpoczywać: czy wystarczy zagospodarowana zieleń i kilka ławek, czy też konieczne są elementy dodatkowe: place zabaw, urządzenia sportowe... Jesteśmy ciekawi waszych spostrzeżeń.

Plebiscyt: szukamy idealnego zielonego miejsca

Przypominamy, że cały czas szukamy najciekawszej, najładniejszej, najbardziej przyjaznej zielonej przestrzeni w Radomiu i w regionie radomskim. Na wasze zgłoszenia czekamy do 8 maja. Wysyłajcie je na adres supermiasta@radom.agora.pl. Uzasadnienie nie jest konieczne, ale jeśli macie ochotę, napiszcie kilka zdań o tym, dlaczego to miejsce jest dla was najważniejsze, najciekawsze, najatrakcyjniejsze. 13 maja rozpoczniemy głosowanie. Spośród 12 propozycji dla miasta i 12 dla regionu (listę dla województwa mazowieckiego stworzymy wspólnie z redakcjami i czytelnikami „Wyborczej" w Warszawie i Płocku), wybierzecie miejsca z klimatem. Głosować będzie można do 29 maja, a 3 czerwca w „Tygodniku Radom" ogłosimy wyniki. Plebiscyt Supermiasta i Superregiony zakończy gala finałowa.

Po zakończeniu plebiscytów przygotujemy książkę – przewodnik po najpiękniejszych miejscach z klimatem w Polsce. Pokażemy w niej i opiszemy zwycięzców plebiscytu w poszczególnych miastach i regionach. To będzie pierwsza i jedyna w swoim rodzaju mapa zieleni. Mapa miejsc, z których możemy być dumni i które w sposób szczególny musimy pielęgnować i rozwijać. To od was zależy, które miejsce z Radomia i regionu radomskiego się w nim znajdzie.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W Radomiu mam kieszonkowe ale parkingi. Są na każdym trawniku, chodniku, palcu. Na szczęście jeden, nie bez trudu, udało się zlikwidować: facebook.com/story.php?story_fbid=4663176053787175&id=113133385458154
  już oceniałe(a)ś
  1
  0