Rośnie niepokój wśród cywilnych pracowników policji. Mieli dostać podwyżkę, ale na razie ich wynagrodzenie nadal jest niższe niż obowiązująca od stycznia najniższa krajowa. Ten problem dotyczy nie tylko tej instytucji.

- Właśnie ukazało się ogłoszenie o pracę dla osoby sprzątającej w komendzie policji. Zgodnie z przepisami komenda oferuje jej na start kwotę minimalną wynagrodzenia, czyli 4242 zł brutto. Ja na umowie po kilkunastu latach pracy w policji nie mam nawet tego. Coś tu jest chyba bardzo nie w porządku - mówi jedna z cywilnych pracowniczek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Rozmawiamy z nią i z kilkoma innymi kobietami zatrudnionymi przez policję. Pokazują umowy, które  dostały do podpisania w pierwszych dniach stycznia. W nich mają zmienioną dotychczasową wysokość wynagrodzenia zasadniczego - zarabiały 3807 zł brutto, a nowa kwota to 3942,81 zł brutto.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Państwo jest bardzo hojne i propracownicze gdy chodzi o zarobki w prywatnych firmach. Cudzymi rękami najłatwiej się rozdaje.
  @jaszmij.smukwijny
  Możemy się dorzucić do płac w sektorze budżetowym. Proponuję PIT na poziomie 25%, i kolejne progi podatkowe (ze 2) do ustalenia. Skończmy z "tanim państwem", które dużo kosztuje.
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @skorlon
  Zostawić 1/3 urzędów i urzędników, ale tych co zostaną wynagradzać adekwatnie do obowiązków. To, z czym rynek radzi sobie lepiej (usługi kurierskie) sprywatyzować/uwolnić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W każdym urzędzie tak samo, bo nie ma pieniędzy, ale za to na tzw stanowiska eksperckie, dla swoich, pieniądze poza wszelkimi stawkami są . Nie należy łączyć stanowiska eksperckiego z posiadaną wiedzą. To jest rozbieżne. Gowin został ekspertem od wodorów w jednym z urzędów centralnych ze zdobytą wiedzą o historii kościoła
  @ostryga7
  Urzędników jest 2x za dużo. Dlatego pensje sa 2x za niskie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  Oto spełniony polski komunizm: każdemu, kto pracuje w budżetówce, ciężkim wysiłkiem państwa wypłaca się wreszcie płacę minimalną. Czy to nie piękne, że doczekaliśmy spełnienia marzeń?
  Dobrze, że już wkrótce bailouty banków, wreszcie będą pieniądze na tych, co naprawdę pracują i pompują przez gospodarkę życiodajny strumień kapitału.
  @Anton_Webern
  Tyle, że w Polsce nie odbył się żaden bailout banków.

  Oczywiście, urzędnikom można więcej płacić, ale wtedy trzeba z czegoś zrezygnować: z 800 plus, z trzynastych i fafnastych emerytur, z dopłat do górników i KRUS, ze zwolnień od podatków do 26. roku życia itd.

  Ja tam jestem za, ale wtedy rozlegnie się wycie beneficjentów socjalu.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  najważniejsze, że policjanci dobrze zarabiają, dostają dziadkowe, nawet pani w mandatach, wypłacane mają z wyższych grup pomimo tego, że ich nie zajmują. Tak PIS wprowadził patologię w Policji, że pracownik cywilny dostaję gorsze i zap... a i dostaję najniższą krajowa nie ważne za co odpowiada i nikt się nimi nie przejmuje.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  jest jak było, jedni udają, że pracują, Państwo udaje, że ludziom płaci
  już oceniałe(a)ś
  9
  5
  Należałoby w ustawie zapisać, że minimalne wynagrodzenie dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i odpowiednio je zdefiniować, aby uniknąć obchodzenia przepisów.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Podeślę ten artykuł każdemu, kto będzie utyskiwać na usługi publiczne w Polsce i ich jakość.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Milicjanci nie zasłużyli nawet na pensję minimalną.
  @Myszka_Miki
  Tu jest mowa o pracownikach cywilnych, w tym urzędnikach ksc.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Myszka_Miki
  Piszesz nie o kulsonach od pałowania kobiet, którzy zarabiają nieźle, tylko np. dochodzeniowcach.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0