W sobotę wszystkich miłośników historii i militariów oraz osoby zainteresowane powstawaniem broni XXI wieku Fabryka Broni zaprasza do odwiedzenia siedziby radomskiego ?Łucznika? oraz do udziału w interaktywnej lekcji historii.
Fabryka Broni ''Łucznik'' - Radom jest producentem światowej klasy broni przeznaczonej dla służb mundurowych oraz na rynek cywilny. W 2015 r. zakład świętuje jubileusz 90-lecia i z tej okazji organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele specjalnych atrakcji. Tegoroczna impreza będzie miała charakter festynu, podczas którego zaprezentowany zostanie proces powstawania broni i uzbrojenie żołnierza polskiego.
Do współpracy organizatorzy zaprosili także grupy rekonstrukcyjne i stowarzyszenia historyczne, a wśród nich: GRH im. Wojciecha Lisa ps. ''Mściciel'' z Mielca, Nadwiślańską GRH 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, GRH Szewron, Stowarzyszenie Historyczne 8. Pułku Piechoty Legionów, SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, SRH 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, SRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Stowarzyszenie Historyczne Chrobry I, Mszczonowską GRH STRZELCY im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich i Stowarzyszenie Historyczne ''Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich''.
Grupy zaprezentują formacje, uzbrojenie i dokonania wojsk lub służb mundurowych w postaci zajęć interaktywnych, w których każdy chętny będzie mógł wziąć udział.
Dodatkowo imprezie towarzyszyć będzie wystawa historycznej i nowoczesnej broni produkowanej przez Fabrykę (w tym MSBS i Beryl), a także inne elementy uzbrojenia armii np. KTO Rosomak czy czołg T-72. Chętni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, strzelając z karabinka ASG pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
2015 r. to nie tylko rok jubileuszu fabryki, to także 80 lat Visa (pistoletu konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, produkowanego w Fabryce Broni w latach 1936-1939). Z tej okazji organizatorzy zapraszają na wystawę Visów i pamiątek związanych z tymi pistoletami. Ekspozycję stanowić będą pistolety Vis i inna radomska broń, książki i czasopisma dot. Visa, akcesoria, zdjęcia i różne pamiątki. Gratką dla miłośników militariów będzie możliwość wzięcia udziału w turnieju strzelania z historycznego Visa (liczba uczestników jest ograniczona).
Drzwi otwarte to także obowiązkowe zwiedzanie zakładu. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach zorganizowanych, które (tak jak w ubiegłym roku) w określonych godzinach poprowadzą przewodnicy doskonale znający fabrykę, jej historię i osiągnięcia.
Wszystkich gości Fabryki Broni organizatorzy zapraszają także na pyszną, wojskową grochówkę.
Fabrykę Broni zwiedzać będzie można w sobotę w godz. 10-17. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze