Wystawa będzie pokazywana od piątku na największej sali wystawowej. Przedstawi całokształt twórczości Janusza Towpika, a uzupełniona zostanie ekspozycją rożnych gatunków zwierząt (dermoplasty), których wizerunki pojawiają się w bogatej twórczości słynnego ilustratora.
Ekspozycja prezentować będzie najciekawsze prace spośród bogatej i wielowątkowej spuścizny artystycznej, powstałej w ciągu dwudziestu kilku lat intensywnej pracy twórczej, została przygotowana ze zbiorów i przy współudziale Barbary Towpik-Roszkiewicz, córki artysty.
Janusz Towpik, jako jeden z nielicznych artystów, tworzył ilustracje zarówno do książek narracyjnych, jak i plansze zwierząt do atlasów i książek popularnonaukowych i jest uznawany za jednego z najlepszych animalistów w powojennej Polsce.
Towpik urodził się 18 lipca 1934 r. w Cieszynie, lecz całe swoje życie związany był z Warszawą. W 1959 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie, jako wolny słuchacz, studiował malarstwo w pracowni profesora Michała Byliny w Akademii Sztuk Pięknych. W 1962 r., na podstawie złożonych prac, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1962-1976 pracował jako wykładowca w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Od początku lat 60. ilustrował książki dla dzieci i młodzieży oraz atlasy przyrodnicze, książki popularnonaukowe i podręczniki.
W latach 70. współpracował z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie.
Projektował drobne formy graficzne: znaczki pocztowe, etykiety zapałczane, pocztówki ekslibrisy. Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Jako miłośnik zwierząt, w szczególności koni, z zamiłowaniem jeździł konno.
Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o te same motywy seria intarsji były Jego ostatnimi pracami.
Zmarł nagle 8 lutego 1981 r.
Otwarcie ekspozycji o godz. 17.
Wszystkie komentarze