Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza do siebie w piątek od godz. 10 do 15. Od soboty do poniedziałku będzie nieczynne, ale za to w wielkanocny poniedziałek można zwiedzać ekspozycje od godz. 11 do 17. Na uwagę zasługują zwłaszcza wystawy ''Spowiedź z wierzeń artystycznych. Malarstwo polskie z kolekcji prywatnej'' (czynna tylko do 31 marca). Na wystawie prezentowana jest kolekcja malarstwa polskiego od połowy XIX do początku XX w. Prace pochodzą z kolekcji prywatnej, konsekwentnie mieszczącej się w obszarze sztuki tradycyjnej. Składają się na nią przykłady realizmu szkoły monachijskiej, polskiego wydania impresjonizmu oraz nurtów związanych z modernizmem przełomu wieków. Historia i Patriotyzm, Natura i Symbol, Osobowości i Osobliwości - to ramy definiujące swoiste wierzenia artystyczne.
Mieszczą się w nich prace znakomitych polskich artystów, m.in.: Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Brandta, Juliana Fałata, Henryka Siemiradzkiego, Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Jana Chełmińskiego, Jana Rosena i Władysława Aleksandra Maleckiego.
Bilety po 7 zł - normalne, po 5 zł - ulgowe.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć spektakularnej wystawy ''Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945-1995'', koniecznie zajrzyjcie do obu gmachów muzeum na Rynku w poniedziałek. Na wystawie obejrzeć można ponad 400 prac (prócz obrazów także rzeźby, instalacje, grafiki) z II połowy XX w. Znajdziemy tu wiele dzieł znakomitych, także arcydzieła sztuki polskiej tego czasu. Wystawa jest opowieścią o artystach, sztuce polskiej i Polsce od końca II wojny światowej.
Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta
W gmachu głównym - pierwsza część wystawy - przykłady realizmu (Karolkiewicz, Rykała, Karpiński etc). W wielkiej sali prezentowane są dzieła z różnych nurtów sztuki, a więc m.in. kolorystów i ich uczniów, członków Grupy Krakowskiej (Kantor, Brzozowski, Nowosielski, Bereś), nestora sztuki awangardowej (Stażewski) i innych wybitnych twórców sztuki nowoczesnej. Wreszcie dzieła metaforyczne, tworzone w różnych technikach i nurtach (Hasior, Fijałkowski).
W drugiej części wystawy (Domy Gąski i Esterki) m.in. portrety i autoportrety, w głównej sali - metafory i wizje egzystencji, losu, miłości, zbrodni, śmierci (Waltoś, Mikulski, Lebenstein, Ambroziak); dalej zestawy pod hasłami ''Wobec Boga'' (Mucha, ks. Paciak, Sempoliński) oraz ''Pamięć i solidarność'' (Bereziński, Sawka, Waltoś). Ekspozycję na piętrze zamyka przestrzeń z pracami symbolistów (Błachnio, Kierska, Hoffman, Skorupski) oraz innych malarzy wizji i snów (Stasys, Bednarski, Sikorski). Na parterze Domu Esterki sala z arcydziełami polskiej grafiki w różnych technikach (Gielniak, Panek, Kraupe, Sobocki...).
Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze