W ostatnią niedzielę wakacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na kolejną edycję imprezy plenerowej z cyklu ''Niespodziewany Początek Jesieni'', tym razem poświęconą kulturze niemieckiej.
? W tym roku zapraszamy zarówno stałych bywalców, jak i tych, którzy nie mieli okazji poznać Orońska z trochę nietypowej strony, na Augustfest, nieco zmodyfikowaną wersję Octoberfest, ze wszystkimi typowymi dla tej imprezy atrakcjami: muzyką bawarską, golonką, szpeclami, preclami i piwem ? zapowiada Izabela Sosnowska-Kozieł z CRP w Orońsku.
Dla dzieci Grimm, dla dorosłych Dietrich
Jak co roku program festynu jest bardzo bogaty i różnorodny. ? Dla dzieci przygotowaliśmy spektakl ?Baśnie braci Grimm? w wykonaniu aktorów Teatru na Wagance oraz niemiecki balet triadyczny z programem ?Baśń o lodowym kryształku?, który zaprezentuje grupa taneczna ?Przecinek?. Dla dorosłych zagra Tyrolsko-Bawarska Kapela Stefana oraz Kwintet Molto Bene w repertuarze klasyków niemieckich. Wystąpi także Marlene Uziębło, która zaśpiewa piosenki słynnej niemieckiej gwiazdy sceny i filmu ? Marleny Dietrich ? zachęca Sosnowska-Kozieł.
Gościem festynu będzie Tadeusz Grajpel. Zaprezentuje on rekonstrukcję tradycyjnego warsztatu drukarskiego Gutenberga, opowie o historii i technikach dawnego druku, a także poprowadzi zajęcia drukarskie z zastosowaniem metod drzeworytniczych.
Swoją propozycję przygotował Bogusław Dobrowolski, oroński ceramik, którego ulubionym tworzywem jest porcelana. Opowie on, w jaki sposób Niemcy w XVIII wieku opracowali własną technologię wyrobu porcelany, do tej pory pilnie strzeżoną przez Chińczyków, i o tym, jak to się stało, że wyroby z porcelany z Miśni są znane na całym świecie. Zademonstruje także współczesne metody obróbki tego tak delikatnego materiału. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych.
Niewątpliwą atrakcją imprezy będą pokazy Manufaktury Cukierków z Warszawy. Widzowie będą mieli okazję podejrzeć proces powstawania słodyczy, a następnie skorzystać z możliwości wykonania własnego lizaka.
? Jak co roku proponujemy przejażdżki konne po parku, wielkie malowanie na ekranie. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Niemczech, w którym każdy uczestnik otrzyma nagrodę ? mówi.
Dla gości festynu zorganizowany został bezpłatny dojazd na trasie Radom ? Orońsko; o godz. 12.30 i 14 będą podstawione autobusy firmy ITS Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem). Powrotne kursy są zaplanowano na godz. 18.30 i 20.
Augustfest został objęty honorowym patronatem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.
W ramach cyklicznego projektu promocyjnego ?Niespodziewany Początek Jesieni? Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku raz do roku, pod koniec lata, organizuje imprezę plenerową poświęconą wybranej kulturze etnicznej. Dotychczas odbyły się: festyn indiański (2005), celtycki (2006), wikingów (2007), ?Fiesta Latina? (2008), ?Wielka Azja? (2009), ?Dzień Kultury Żydowskiej? (2010), ?Africana? (2011), ?Korowód. Święto kultury rosyjskiej? (2012), ?Na tureckim bazarze? (2013), ?Czardasz. Święto kultury węgierskiej? (2014), ?Hej sokoły! Święto kultury ukraińskiej? (2015).
Dzień niemiecki w Orońsku jest jednym z elementów towarzyszących najważniejszemu wydarzeniu wystawienniczemu roku 2016 ? wystawie światowej sławy rzeźbiarza Tony Cragga. Artysta od lat mieszka i pracuje w niemieckim Wuppertalu, gdzie na terenie rezerwatu krajobrazowego założył prywatny park rzeźby Waldfrieden.
Po niemal 20 latach polska publiczność ponownie ma okazję podziwiać twórczość jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, który wraz z kilkoma innymi brytyjskimi artystami, takimi jak Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzy potęgę współczesnej rzeźby angielskiej.
Dzieła Cragga znajdują się w muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby.
? Różnorodna forma i skłonność do eksperymentu łączą się u niego z niezawodną perfekcją. Tony Cragg w czasach, kiedy pojęcie rzeźby uległo poszerzeniu o obiekty ready-mades, instalacje czy rzeźby wirtualne, konsekwentnie promuje klasyczne jej pojmowanie. Udało mu się ? w obliczu nowoczesnej nauki i techniki, a także przemian, jakie dokonały się w praktyce i teorii sztuki ? głosić ważną rolę rzeźby i nie brzmieć przy tym jak strażnik wymierającej tradycji. Uznawany jest za mistrza materiału. Jego prace wykonane z brązu, kamienia, szkła, ceramiki, żywic czy drewna zachwycają organiczną formą, dynamiką meandrującego kształtu, intrygującymi tytułami. Sytuują się pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną ? opowiada kuratorka wystawy Eulalia Domanowska.
Wystawa Tony Cragga będzie tego dnia udostępniana dla publiczności w specjalnych, promocyjnych cenach.
Początek imprezy w niedzielę o godz. 13, wstęp wolny.
Dla dzieci przygotowano spektakl ''Baśnie braci Grimm'' w wykonaniu aktorów Teatru na Wagance oraz niemiecki balet triadyczny z programem ''Baśń o lodowym kryształku'', który zaprezentuje grupa taneczna ''Przecinek''. Dla dorosłych zagra Tyrolsko-Bawarska Kapela Stefana oraz Kwintet Molto Bene w repertuarze klasyków niemieckich. Wystąpi także Marlene Uziębło, która zaśpiewa piosenki słynnej niemieckiej gwiazdy sceny i filmu - Marleny Dietrich.
Gościem festynu będzie Tadeusz Grajpel. Zaprezentuje on rekonstrukcję tradycyjnego warsztatu drukarskiego Gutenberga, opowie o historii i technikach dawnego druku, a także poprowadzi zajęcia drukarskie z zastosowaniem metod drzeworytniczych. Swoją propozycję przygotował Bogusław Dobrowolski, oroński ceramik, którego ulubionym tworzywem jest porcelana. Opowie on, w jaki sposób Niemcy w XVIII wieku opracowali własną technologię wyrobu porcelany, do tej pory pilnie strzeżoną przez Chińczyków, i o tym, jak to się stało, że wyroby z porcelany z Miśni są znane na całym świecie. Zademonstruje także współczesne metody obróbki tego tak delikatnego materiału. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych.Niewątpliwą atrakcją imprezy będą pokazy Manufaktury Cukierków z Warszawy. Widzowie będą mieli okazję podejrzeć proces powstawania słodyczy, a następnie skorzystać z możliwości wykonania własnego lizaka.
Dla gości festynu zorganizowany został bezpłatny dojazd na trasie Radom ? Orońsko; o godz. 12.30 i 14 będą podstawione autobusy firmy ITS Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem). Powrotne kursy są zaplanowano na godz. 18.30 i 20.
Dzień niemiecki w Orońsku jest jednym z elementów towarzyszących najważniejszemu wydarzeniu wystawienniczemu roku 2016 - wystawie światowej sławy rzeźbiarza Tony Cragga. Artysta od lat mieszka i pracuje w niemieckim Wuppertalu, gdzie na terenie rezerwatu krajobrazowego założył prywatny park rzeźby Waldfrieden. Po niemal 20 latach polska publiczność ponownie ma okazję podziwiać twórczość jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, który wraz z kilkoma innymi brytyjskimi artystami, takimi jak Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzy potęgę współczesnej rzeźby angielskiej.Dzieła Cragga znajdują się w muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby. - Różnorodna forma i skłonność do eksperymentu łączą się u niego z niezawodną perfekcją. Tony Cragg w czasach, kiedy pojęcie rzeźby uległo poszerzeniu o obiekty ready-mades, instalacje czy rzeźby wirtualne, konsekwentnie promuje klasyczne jej pojmowanie. Udało mu się - w obliczu nowoczesnej nauki i techniki, a także przemian, jakie dokonały się w praktyce i teorii sztuki - głosić ważną rolę rzeźby i nie brzmieć przy tym jak strażnik wymierającej tradycji. Uznawany jest za mistrza materiału. Jego prace wykonane z brązu, kamienia, szkła, ceramiki, żywic czy drewna zachwycają organiczną formą, dynamiką meandrującego kształtu, intrygującymi tytułami. Sytuują się pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną - opowiada kuratorka wystawy Eulalia Domanowska.Wystawa Tony Cragga będzie tego dnia udostępniana dla publiczności w specjalnych, promocyjnych cenach. Początek imprezy w niedzielę o godz. 13, wstęp wolny.
Wszystkie komentarze