Mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się z tak znanymi pisarzami, jak Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Max Czornyj czy dziennikarz i pisarz Marcin Meller. Bardzo ciekawie zapowiada się też spotkanie 'O Noblu od kuchni', z Michałem Rusinkiem, asystentem Wisławy Szymborskiej i Janą Karpienko, asystentką Olgi Tokarczuk.
Będą też radomscy autorzy - czyli spotkania autorskie z Teresą Opoką, Adrianem Szarym, Pawłem Putonem czy z debiutującymi poetkami Anetą Sieradz i Magdaleną Krzesicką. Pojawi się również Sebastian Nowak, pisarz pochodzący z Radomia czy Olga Górska z mocnym debiutem 'Nie wszyscy pójdziemy do raju'. Nie zabraknie również autorów z Ukrainy. Gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej będą: Tamara Duda i Jurij Wynnyczuk. W programie są też m.in. spacery szlakiem 'Ławek literackich' i śladami Marii Kelles-Krauz, a także warsztaty dla dzieci.
Częścią radomskiej Wiosny Literackiej będą również VIII Targi Wydawnictw Regionalnych, które odbędą się w dniach 11-12 czerwca na placu Corazziego. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
44. Radomska Wiosna Literacka. Program
11 czerwca:
godz. 11 - spacer szlakiem 'Ławek literackich', które organizuje Stowarzyszenie Teatr Resursa. Będzie to wędrówka szlakiem radomskich ławek literackich, które w ramach Budżetu Obywatelskiego zostały ustawione w przestrzeni miasta w 2021 r. Trzy różne spacery odbędą się w dniach 11-13 czerwca. W programie improwizacje teatralne w oparciu o teksty radomskich pisarzy i pisarek. Pierwszy spacer w sobotę, zbiórka w Starym Ogrodzie przy ławce Klementyny Hoffmanowej.
Kolejne: Walery Przyborowski - Park Stary Ogród - 'Lelum-Polelum'; Marcin Kępa - Park Stary Ogród - 'Trójkąt niebezpieczeństwa'; Jehoszua Perle - pl. 72 Pułku Piechoty - 'Żydzi dnia powszedniego'; Bernard Gotfryd - Zieleniec przy pl. Jagiellońskim - 'Za murami' z tomu 'Antoni Gołębiarz'.
godz. 12 - spotkanie z Adrianem Szarym, radomskim poetą, pedagogiem, wokół tomu poezji 'Do Muzy(ki)', dedykowanemu jego największej muzie, czyli żonie. Literackie południe z muzyczną oprawą, o którą zadba Damian Czarnecki, poprowadzi Maciej Bojanowicz. Miejsce: Kavvka Coffee, ul. M. Niedziałkowskiego 8/10.
godz. 13 - spotkanie z Anetą Sieradz i Magdaleną Krzesicką. Debiut młodych, radomskich poetek. Promocja tomu wierszy Anety Sieradz 'Autodestrukcja' i Magdaleny Krzesickiej 'Samba codzienna'. Spotkanie poprowadzi dr Adrian Szary. Miejsce: Kavvka Coffee, ul. M. Niedziałkowskiego 8/10.
godz. 14 - spacer śladami Marii Kelles-Krauz. Niezwykłą historię Marii Kelles-Krauz przybliży organizatorka spaceru - Ilona Michalska-Masiarz. Spacer rozpoczniemy od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marię Kelles-Krauz. Miejsce: Nowy Ratusz, Rynek 1.
godz. 16 - spotkanie z Katarzyną Grocholą. Autorka powieści obyczajowych skierowanych głównie do kobiet. Niektóre jej tytuły ('Ja wam pokażę!', 'Nigdy w życiu!') doczekały się ekranizacji. Rozmowę z autorką poprowadzi Małgorzata Pawlak. Spotkanie plenerowe, które w razie złej pogody odbędzie się w RKSTiG 'Łaźnia'. Miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego.
godz. 18 - spotkanie z Sebastianem Nowakiem, radomianinem, od dziesięciu lat związanym z Krakowem. Absolwent filologii polskiej oraz kulturoznawstwa i wiedzy o mediach. Zawodowo przez dekadę był związany z Wydawnictwem Literackim. 'Powszednia historia' to jego powieściowy debiut. W 'Powszedniej historii' - czyli antysadze rodzinnej - uproszczone perypetie bohaterów są jedynie pretekstem, by przyjrzeć się drodze kilku pokoleń. Drodze napędzanej odwieczną chęcią ucieczki, która zaprowadziła Janę, Ludwika i Krzyśka na ulice jednego z dużych miast postkomunistycznej Europy. Jak to zwykle bywa: wielka historia łączy się z popkulturą, a drobne obietnice szczęścia ścierają się z rzeczywistością. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12.
12 czerwca:
godz. 11 - Biblioteka Przyszłości - warsztaty dla dzieci. Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność, próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Warsztaty odbędą się plenerowo. Miejsce: pl. Corazziego.
godz. 11 - spacer szlakiem 'Ławek literackich'. Miejsce zbiórki: park Gołębiów (od ul. Zbrowskiego), ławka Teresy Opoki ('Na ścieżkach zdrowia').
godz. 15 - spacer śladami Ewy Adamskiej. Młoda, tragicznie zmarła (1990- 2005) radomska poetka. Pisała wiersze od 12. do 15. roku życia. Pośmiertnie wydany tom 'Wiersze, wersy, wersety' z utworami autorki ukazał się nakładem wydawnictwa Poznań EA Radom. Spacer poprowadzi Ilona Michalska-Masiarz. Miejsce zbiórki: kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, osiedle Borki.
godz. 16 - Szperacze historii miast - Spotkanie z Pawłem Putonem, autorem publikacji 'Radomskie latarenki adresowe' i Jurijem Wynnyczukiem, autorem książki 'Knajpy Lwowa'. Spotkanie poprowadzi Marta Trojanowska. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12.
godz. 16 - spotkanie z Olgą Górską. Literacki debiut radomianki, powieść 'Nie wszyscy pójdziemy do raju' to proza o dojrzewaniu do swojej orientacji na prowincji i w czasie transformacji ustrojowej. Świeży głos w prozie lesbijskiej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. Miejsce: pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego.
godz. 17 - spotkanie z Michałem Rusinkiem i Janą Karpienko. 'O Noblu od kuchni', czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem (asystentem Wisławy Szymborskiej) i Janą Karpienko (asystentką Olgi Tokarczuk). Spotkanie poprowadzi Sebastian Nowak. Miejsce: pomnik Jana Kochanowskiego, pl. Corazziego.
godz. 19 - spotkanie autorskie z Tamarą Dudą. To ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014-2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka 'Córeczka' zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12.
Program Radomskiej Wiosny Literackiej na kolejne dni - TUTAJ.
Wszystkie komentarze