Na Air Show 2017 w Radomiu zobaczymy występy kilku grup akrobacyjnych, przede wszystkim polskich, ale będzie też jedna grupa z zagranicy. Będzie też nowość - pokaz swoich umiejętności w powietrzu da młoda polska grupa, której na Air Show nigdy wcześniej nie oglądaliśmy. Kogo zobaczymy na Air Show?
REKLAMA
MARCIN KUCEWICZ
1 z 5
Baltic Bees
Łotysze z Baltice Bees byli na Air Show w Radomiu w 2013 i 2015 roku. Dwa lata temu widzowie oceniali ich pokaz jako jeden z najlepszych. Sami członkowie grupy akrobacyjnej dziękowali na Facebooku za dobre pokazy w Radomiu.
Grupa Baltic Bees istnieje od 2008 r., zaczynała jako para Albatrosów. Gdy lotnicy z Łotwy dokupili kolejną parę odrzutowców, ich występy zyskały na wizualnej atrakcyjności. Piąty samolot dodał pokazom Bałtyckich Pszczół wigoru. Solistą i autorem programu pokazu zespołu jest Walery Sobolew.
Andrzej Michalik
Andrzej Michalik
Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
MARCIN KUCEWICZ
2 z 5
Radomskie Orliki
Został założony 1 stycznia 1998 roku. W tym też roku piloci ZA osiągnęli gotowość do pokazów. Nazwa zespołu nawiązuje do samolotu PZL-130 Orlik, użytkowanego w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego przy której działa zespół.
Zespół Akrobacyjny Orlik jest kontynuatorem radomskich tradycji akrobacyjnych i wspaniałą wizytówką polskich skrzydeł. Co roku piloci z Radomia reprezentują polskie Siły Powietrzne uczestnicząc w kilkudziesięciu pokazach w kraju, jak i za granicą.
Umiejętności Radomskich Orlików są radomianom doskonale znane. Oglądamy ich nie tylko na pokazach, ale widzimy ich też trenujących nad miastem. Występ Orlików "u siebie" na pewno zapamiętamy na długo.
Aktualny skład zespołu akrobacyjnego Orlik to: kpt. pil. Dariusz Stachurski - lider, kpt. pil. robert Paciorek - lewy prowadzony, kpt. pil. Sebastian Kwiecień - prawy prowadzony, kpt. pil. Krzysztof Kidacki - lewy prowadzony / para synchro, kpt. pil. Michał Anielak - prawy prowadzony / para synchro / solo, por. pil. Bartosz Niegrzybowski - lewy prowadzony / zamykający, ppor. pil Sebastian Rajchel - lewy zamykający, por. pil. Krzysztof Łysakowski - prawy zamykający, ppro. pil. Tomasz Litwinek - pilot szkolony, ppłk pil. Zbigniew Kosterna - instruktor pilot / pilot zapasowy, mjr pil. Dariusz Stańczyk - instruktor pilot / pilot zapasowy, ppłk pil. Piotr Jabłoński - instruktor pilot, ppor. pil. Jakub Krych - komentator, ppor pil. Małgorzata Pawelec - komentator, ppor. Ariel Adamski - komentator.
MARCIN KUCEWICZ
MARCIN KUCEWICZ
MARCIN KUCEWICZ
Andrzej Michalik
Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta
Cellfast Flying Team
3 z 5
Cellfast Flying Team
Cellfast Flying Team to młoda formacja samolotowa, której celem jest precyzyjne latanie w szyku. Zespół tworzą Mieczysław Machnik jako lider oraz skrzydłowi Arkadiusz Nowak i Daniel Dębosz.
Cellfast Flying Team to 3 francuskie samoloty typu Socata Morane wyposażone w instalacje dymne, które podnoszą atrakcyjność pokazu. Zwarty szyk, rozejścia, mijanki, przegrupowania, powroty do formacji zobaczycie na Air Show 2017 w Radomiu.
To będzie pierwszy występ tej grupy w Radomiu.
Cellfast Flying Team
Cellfast Flying Team
Cellfast Flying Team
Andrzej Michalik
4 z 5
Biało-Czerwone Iskry
Zespół powstał w 1969 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym, wtedy jeszcze nazywał się Zespół Rombik. Od początku lata na samolotach TS-11 Iskra.
Na początku 1991 r. czteroosobowa drużyna przyjęła nazwę Zespół Akrobacyjny ''Iskry''. Pod koniec lat 90. zespół tworzył już formację dziewięciu maszyn. W 2000 r., w związku z reorganizacją lotnictwa polskiego, Iskry przeniosły się do nowej bazy w Dęblinie. Wraz z nową bazą otrzymały też nowe logo wyłonione w drodze konkursu, które kolorystycznie nawiązuje do barw narodowych. Nadano wtedy zespołowi obowiązującą do dziś nazwę: Biało-Czerwone Iskry.
Od początku działalności zespół wielokrotnie uświetniał swą obecnością uroczystości państwowe czy zawody w akrobacji samolotowej, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Obecnie siedmioosobowy zespół tworzą: ktp. Maciej Kopiel - dowódca / lider, mjr Jacek Jaworek - pierwszy lewoskrzydłowy, kpt. Krzysztof Kłaczyński - pierszy prawoskrzydłowy, por. Sylwester Sobótka - zamykający, por. Marcin Kossakowski - drugi prawoskrzydłowy / solista i por. Mateusz Kubiak - drugi lewoskrzydłowy.
Podniebne spektakle, które prezentują swoim widzom, to pokaz wyjątkowych umiejętności i prawdziwe widowisko kolorów. Każdy z pilotów Biało-Czerwonych Iskier ma najwyższe kwalifikacje, a także ogromne doświadczenie lotnicze. Wszyscy są instruktorami w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.
Andrzej Michalik
Andrzej Michalik
Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta
Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Fot.www.airshow.sp.mil.pl
DOMINIK GAJDA
5 z 5
Żelazny
Grupa Żelazny to jedna z czołowych światowych grup akrobacji samolotowej. Formacja słynąca z wykonywania najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych ewolucji w powietrzu. Grupa Żelazny to jednak coś więcej. Jedyne w swoim rodzaju połączenie ogromnej pasji i miłości do latania, niespotykanych umiejętności i adrenaliny. To grupa nie tylko najlepszych lotników ale przede wszystkim przyjaciół, którzy darzą się całkowitym zaufaniem, ludzi których talent i umiejętności pozwala na bycie najlepszymi pilotami akrobacyjnymi. Tą grupę tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze, egzaminatorzy urzędu lotnictwa cywilnego.
Grupa rozwija swoje skrzydła, czego świadectwem jest dołączenie w 2016 roku do pokazu kolejnego samolotu, za którego sterami zasiada były pilot myśliwców Krzysztof Siarkiewicz. Obecnie Grupa posiada osiem samolotów akrobacyjnych.
Grupa Żelazny ma na swoim koncie pokazy m.in w Korei Południowej ,Niemczech, Szwecji, Czechach, Slowacji I wielu innych krajach na najwaznieszych pokazach lotniczych, uświetnia tez wszystkie polskie imprezy lotnicze. Każdy ich pokaz to akrobacje gdzie maszyny dzieli od siebie nie więcej niż kilka metrów. W tym samym czasie i w jednej wyznaczonej przestrzeni pokazu samoloty latają w szyku, który odpowiednio rozdzielają i łączą wykonując poszczególne figury. Większość elementów wykonywanych jest symetrycznie, powtarzalnie lub w pełnym szyku, gdzie cały skład grupy "kręci" to, co zazwyczaj robi pojedyncza maszyna.
Dziś podstawowy skład to zamiennie Krzysztof Siarkiewicz i Wojciech Grzechowiak - prowadzący, Piotr Haberland i Paweł Antkowiak - Lewoskrzydłowi, Tadeusz Kołaszewski i Wojciech Muszyński - prawoskrzydłowi. Oraz Wojciech Krupa - zamykający - lider zespołu, a także w formacji z szybowcem Magdalena Stróżyk, Agata Nykaza, Mirosław Wrześniewski.
Żenada to jesteś sam a Nasze lotnictwo to duma Naszego Państwa -Dywizjon 303 sięgnij po trochę historii a nie łacz polityki ztym co dobre bo to co się dzieje teraz i to co piszesz to poziom -0
@Ryszard Błaszczyk
Hi hi hi... To i Dywizjon 303 będzie na Air Show? Jako "Walking Dead" chyba... Człowieku, puknij się w swoją pisiorską-narodowo-socjalistyczną łepetynę...
Żenada. Gdyby nie Orliki, Żelazny i Iskry to nie byłoby co pokazać... Jeszcze może sklecą jakieś nowe grupy do czasu pokazu. "Latające Błaszczaki" albo "Grójecka Caryca"...
Wszystkie komentarze