Kino Helios zaprasza w czwartek na ciekawy projekt "Dźwięki niemego kina" Coś dla siebie znajdą tu wszystkie osoby zainteresowanych muzyką i filmem.
Jaki cel przyświeca organizatorom? Chcą radomianom przybliżyć tradycje taperskie, a także współcześnie powstającą muzykę elektroniczną i improwizowaną.
Warto przypomnieć, że taperzy w czasach niemego kina grą na fortepianie tworzyli podkłady muzyczne do wyświetlanych scen. Samo słowo wywodzi się z języka francuskiego "taper" i oznaczało między innymi: pisanie na maszynie, stukanie, stukanie w klawisze.
W czwartkowy poranek dla młodzieży odbędą się warsztaty.
- Uczniowie będą analizować konkretne sceny, sekwencje, które stają się podstawą w pracy nad przygotowaniem muzyki i efektów dźwiękowych - opowiada Robert Kaczor, dyrektor Heliosa.
Następnie o godz. 11.45 i 20 odbędzie się już otwarta dla wszystkich projekcja filmu "Zmęczona śmierć" z 1921 r. Jeden z największych skarbów sztuki filmowej, arcydzieło kina metafizycznego w reżyserii Fritza Langa to obraz, który przyniósł mu międzynarodową sławę.
Produkcja jest monumentalną przypowieścią o ludzkim losie i nieuchronności przeznaczenia, o zakładzie śmiertelniczki z personifikacją śmierci, w konsekwencji której odbywamy niesamowitą podróż przez czas i przestrzeń. Przez świat i krainę umarłych, z całym ekspresjonistycznym bogactwem efektów i wrażeń, od zamierzonego komizmu i groteski do głębokiej powagi, a nawet grozy. Fabuła rozwija się w czterech urozmaiconych epizodach ? niemieckim, arabskim, weneckim i chińskim. Utrzymane w konwencji ballady i przepojone fatalizmem typowym dla ekspresjonizmu nawiązuje do tradycji romantycznych. Scenariusz jest owocem współpracy z Theą von Harbou, przyszłą żoną Langa.
Atrakcją seansu będzie muzyka grana na żywo przez "Emitera", czyli Marcina Dymitera.
Artysta porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Tworzy instalacje, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych.
Na swoim koncie Dymiter ma współpracę z artystami wizualnymi i tancerzami, m.in.: Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt "Słuchaj uchem - cykl słuchowisk na żywo".
Bilety są już w sprzedaży po 16 zł. W dniu projekcji po 20 zł.
Wszystkie komentarze