(na zdjęciu kwartet Wilanów, którzy rozpoczął imprezę, ale nie bierze udziału w konkursie)
Trwa I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych w Radomiu. Jest to jedyny w Polsce konkurs promujący najwyższą i najtrudniejszą formę kameralistyki muzycznej.
W Radomiu od 15 lat odbywał się festiwal kwartetów smyczkowych. W tym roku jego organizator, Radomska Orkiestra Kameralna, postanowił przekształcić go w konkurs. Jak mówił nam we wrześniu Maciej Żółtowski, dyrektor ROK, było to spełnienie jego marzeń i dzięki temu między muzykami pojawi się element sportowej rywalizacji.
Łącznie do udziału w MKKS zgłosiło się 11 formacji, ale ostatecznie o tytuł najlepszego kwartetu walczyć będzie osiem zespołów krajowych i zagranicznych. W zmaganiach udział wezmą kwartety smyczkowe z Polski: Airis Quartet, Apotheosis, Arkados, Contré, Tesseris, z Holandii kwartet Dudok, ze Szwajcarii Luzern Quartett i z Ukrainy Nocturnum Quartet.
Rywalizacja rozpoczęła się wczoraj w Zespole Szkół Muzycznych koncertem kwartetu Wilanów i ROK. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich zespołów, wielokrotnie nagradzany i zapraszany do występów w kraju i za granicą.
W piątek w godz. 10-14 i 16-20.30 oraz w sobotę w godz. 14-20 odbędą się otwarte dla wszystkich amatorów dobrej muzyki przesłuchania konkursowe. Muzycy swoje umiejętności zaprezentują w sali koncertowej ZSM przy ul. 25 Czerwca 70. Oceniać będzie ich jury w składzie: Ryszard Duź, Janusz Ekiert, Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Stanisław Moryto, Marian Wasiółka, Maciej Żółtowski (przewodniczący).
MKKS służyć ma m.in. propagowaniu młodych artystów, dlatego w regulaminie wprowadzono limit wiekowy. W kwartetach grać mogą tylko osoby w wieku 19-30 lat.
- Chcemy promować młodych muzyków i tworzenie kwartetów na studiach, bo po ich zakończeniu jest już na to za późno. Bardzo ważne jest zgranie kwartetu, musi on przeprowadzić frazę muzyczną jak jeden muzyk. Dlatego najlepszy czas jest na to w trakcie nauki - uważa Żółtowski.
Gala wręczenia nagród i występ laureatów w niedzielę o godz. 18 w ZSM. Wstęp płatny.
Suma nagród dla artystów to 48 tys. zł. Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ufundowaniu nagród przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i prezydenta miasta Radomia.
Wszystkie komentarze