Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
1 z 13
Budynek przy ul. 11 Listopada ma dziewięć pięter plus użytkowe poddasze - to łącznie 36 metrów w górę. - Tę ostatnią kondygnację doprojektowałem już na etapie robót budowlanych - wspomina Tadeusz Derlatka, architekt i projektant budynku komendy. Na przedostatnią kondygnację można wjechać windą, dalej prowadzą już tylko schody. Ale i stąd roztacza się rozległy widok na panoramę miasta.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
2 z 13
Wyglądając przez wschodnie okna widzimy Gołębiów I. Królują szare wieżowce na tle których odcinają się kolorem nowowybudowane bloki w bezpośrednim sąsiedztwie komendy.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
3 z 13
Rzut oka w dół, a tam zapełniony do ostatniego miejsca parking dla interesantów komendy.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
4 z 13
Obrót zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Spomiędzy bloków wyzierają niebieskie połacie dachu kościoła przy ul. Grzybowskiej.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
5 z 13
Nieco dalej widać górujące kolorowe wieżowce przy ul. Struga - te same, które są widoczne także ze szczytu wieży ciśnień na Glinicach.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
6 z 13
Znów lekki obrót. Prostopadle do komendy biegnie ulica Miła, widoczna aż do skrzyżowania z ulicą Struga.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
7 z 13
Nieco w bok widać kopułę kościoła garnizonowego wyglądającą znad dachu teatru i budynku usługowo-handlowego stojącego za pawilonem kwiaciarek na Placu Jagiellońskim.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
8 z 13
Kolejny obrót i jak na dłoni widać zaplecze Galerii Słonecznej, Aquapark i Osiedle Słoneczne. Daleko w tle komin Elektrociepłowni Południe. Nieco bliżej dach szpitala przy ul. Tochtermana oraz wieża kościoła Św. Katarzyny przy klasztorze oo. Bernardynów.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
9 z 13
Przenosimy się na przeciwległą stronę budynku. Stąd roztacza się panorama na północno-zachodnią część Radomia. A więc ulica Chrobrego, a przy niej budynki Politechniki Radomskiej wraz z halą sportową, biblioteką i aulą.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
10 z 13
Dalej ulica Warszawska, a tam cerkiew, a dalej w kierunku północnym także budynki starej garbarni z charakterystyczną wieżą i kominem. Za nimi można dojrzeć granice miasta i zabudowę jednorodzinną pod Lasem Kapturskim. Oczywiście nie mogą umknąć górujące nad tą częścią miasta maszty radiowe na Wacynie.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
11 z 13
Przed nimi widać wieżę kościoła na ul. Wernera, z zegarem wolno odmierzającym czas parafianom. Na co dzień taką panoramą mogą zachwycać się pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji. Na ostatnich kondygnacjach pracują wydział kadr, sekcja psychologów, wydział gospodarki materiałowo-technicznej.
12 z 13
I na koniec nieco o historii tego charakterystycznego budynku, w właściwie zespole budynków.
Aż trudno uwierzyć, że budowa ruszyła w połowie lat 70. ubiegłego wieku, a zakończyła się... w ubiegłym roku wybudowaniem łącznika.
- Budynek komendy miejskiej wraz z łącznikiem był planowany od samego początku. Co do budynku głównego to oparliśmy się o projekt komendy wojewódzkiej milicji w Krakowie. Tamten jednak miał dwa piętra więcej. Krakowianie mówili wtedy, że ich komenda może być siedzibą milicji na całe RWPG - mówi Derlatka.
Na zdjęciu Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu przed termomodernizacją.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
13 z 13
W Radomiu nie wszystko z pierwotnego projektu udało się zrealizować. Nie powstały boiska, bloki mieszkalne dla kadry, warsztaty czy garaże. Nigdy też nie rozpoczęto budowy podziemnego schronu, który miał się znaleźć w pobliżu skrzyżowania ulic 11 Listopada z Chrobrego.
Co ciekawe, w 1981 roku podczas strajku studenckiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej, jako jeden z postulatów pojawił się ten, by budowaną komendę milicja przebudować na szpital miejski. Na pewien czas wstrzymano nawet prace na budowie.
- Zwrócono się do mnie jako do projektanta o opinię, czy taka przebudowa jest możliwa. Oczywiście, że nie i to z wielu powodów. Na przykład korytarze w komendzie mają 1,6 m. szerokości. Szpitalny powinien mieć 3 metry, aby można było transportować chorych na łóżkach - mówi Derlatka. Wznowiono więc budowę komendy milicji. A po transformacji ustrojowej w budynku zaczęła działać policja.
Na zdjęciu Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu obecnie.
Wszystkie komentarze