Bale i rauty, spektakle teatralne i popisy śpiewaków, wystawy i odczyty - od ponad 150 lat Resursa służy radomskiej kulturze.
Pomysł postawienia Resursy zgłosiła w 1850 r. Rada Opiekuńcza Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego. Miała ona w swojej pieczy powstały niedawno szpital miejski (teraz mieści się tu oddział ortopedyczny) i szukała sposobów jego finansowania.
Wystąpiła o zgodę na budowę "Domu Resursowego? na placu szpitalnym przy ulicach Warszawskiej i Kozienickiej z Salą Piętrową, która by służyć mogła na koncerta, bale, teatr i miejsce spotkań obywateli. Plany, z błogosławieństwem gubernatora, zaczął sporządzać znany lokalnie architekt, pomocnik budowniczego guberni, Ludwik Bartłomiej Radziszewski. Zachowały się one w zbiorach Archiwum Państwowego w Radomiu. Nieznaczne poprawki wprowadził sławny Henryk Marconi, zalecając podwyższenie ścian cokołu o jeden łokieć. Aby obniżyć koszty budowy, do roboty pognano więźniów, na część prac murarskich, ciesielskich i kamieniarskich zlecono przetargi. Budowa postępowała szybko, bo już przed zimą 1851 r. obiekt był gotowy w stanie surowym. Były już szyby, a na dachu blacha żelazna z zakładów w Białogonie. Placyk przed Resursą wybrukowano, a z tyłu stanął jeszcze pawilon "35 na 15 na 8 łokci mający". Z zewnątrz budowlę miały zdobić figury trzech muz: Talii, Melpomeny i Euterpe - wykonane z wapienia pińczowskiego.
Wszystkie komentarze