Czy Warszawa powinna zostać wyłączona z województwa mazowieckiego?
- Propozycje podziału województwa mazowieckiego pojawiają się tuż przed wyborami, a to za późno. Propozycje pojawiają się głównie w kontekście podziału środków unijnych. Traktować to można jako kiełbasę wyborczą, bo decyzje do 2020 roku zapadły, one są nieodwołalne. Natomiast wydaje się jednak rzeczywiście Radom i nie tylko, także Siedlce i Płock tracą na tym rozkładzie. Warto się zastanowić co zrobić, żeby Radom mógł tych środków dostawał więcej. Możemy przypuszczać, że po 2020 też będziemy korzystać z unijnych pieniędzy. Należy zwrócić się do komisji europejskiej żeby traktowała Warszawę i obwarzanek jako jeden region, a pozostała cześć powinna być traktowana odrębnie.
Czy wydatki na armię powinny wzrosnąć z 2 do 3 proc. PKB?
- Proszę państwa, a czemu nie 3 proc.? Czemu nie 5 proc.? Albo 10 proc.? Jesteśmy członkami NATO i to jest podstawowy filar naszego bezpieczeństwa. Pułap dwóch procent w relacji do PKB nie został spełniony, na dzień dzisiejszy ten warunek wypełnia pięć krajów, które należą do NATO. Budowanie potencjału w ramach członkostwa NATO powinno uwzględniać to, że wszystkie te kraje wypełniają. Jeżeli nie to może dojść do różnego rodzaju patologii.
Przetargi związane z dozbrojeniem polskiej armii nie są obstawiane przez polskie firmy, ale przez zachodnie. I najgorsze jest to, że dostajemy sprzęt nie pierwszej świeżości, tylko z demobilu, np. leopardy i caracale [Wtrącenie Ludwika Dorna: pani mówi, że caracal jest z demobilu? Tak to wszystko można powiedzieć]. Ale na pewno ziemia radomska na tym nie skorzysta. Gdybyśmy chcieli zaproponować mądrą politykę przemysłową, to takim wsparciem mogłoby by być rozgrywanie przetargów o polskie firmy.
Jaki jest plan dla najbiedniejszych? Co z podatkami i obniżeniem opodatkowania miejsc pracy?
Zgadza się, 16 proc. VAT rzeczywiście w krótkim okresie może dotknąć tych którzy najmniej zarabiają. Ale jeżeli spojrzymy całościowo to oni na tym nie stracą. Ale my proponujemy bardzo konkretne rozwiązanie dla tych ludzi. Indywidualne konta opieki społecznej, które spowodują to, że pomoc społeczna, polityka społeczna która dzisiaj rzucana jest wszystkim, a najchętniej i najwięcej z niej korzystają ci co najwięcej zarabiają. Ta pomoc ma być celowa i skierowana do tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Udział produktów podstawowych, czyli żywności, napojów bezalkoholowych wg twardych danych GUS w 2015 to 24,36 proc.. Średni VAT na te produkty to 5 proc. A 21 proc. taki udział w koszyku wydatków przeciętnego gospodarstwa ma użytkowanie mieszkania i nośniki energii, a tu mamy podatek VAT na poziomie 23 proc.
Wszyscy wiemy, że największym problemem jest wysokie bezrobocie. Miejsca pracy tworzą w 70 proc. przedsiębiorcy. Przede wszystkim chodzi o to żeby wszyscy mieli równe szanse wobec prawa. Żeby zmniejszyć koszty pracy trzeba mieć środki na to. Mówię np. o likwidacji przywilejów służb mundurowych, górników, rolników.
Wszystkie komentarze