Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w niedzielę na coroczny festyn rodzinny z cyklu "Majówka ze Sztuką". Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie sztuka ulicy. Jak zapowiadają organizatorzy, stanie się ono na pewno znakomitym pretekstem do pokazania się na scenie przedstawicieli najróżniejszych dziedzin artystycznych.
Sztuka ulicy to dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym, najczęściej właśnie na ulicy. Jej początków można dopatrywać się już w średniowieczu, kiedy to zaczęły powstawać i rozwijać się duże miasta Europy, a młodzi ludzie wyrażali swoje emocje, występując w spektaklach teatralnych organizowanych bezpośrednio na ulicach. Obecnie przez wiele osób kojarzona jest z hip-hopem - nurtem w popkulturze powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX w. w Nowym Jorku. Tak rozległe w czasie i przestrzeni zjawisko artystyczne CRP chce przybliżyć swoim gościom, zapraszając do Orońska wielu interesujących artystów.
Teatr Mimo zaprezentuje zebranym niezwykłe wydarzenie. Na parkowej scenie wystawiona zostanie sztuka pod tytułem "Komedianci", gdzie w brawurowy sposób swoje role odegrają jedni z najlepszych artystów współczesnej pantomimy w Polsce. Warto przypomnieć, że uliczne występy mają długą tradycję. Już w czasach antyku grecki aktor Tespis grał na ateńskim rynku. Tradycja występów poza budynkiem teatru przetrwała w średniowiecznych dramatach religijnych wystawianych przed kościołami lub na placach. Wyjście z zamkniętej przestrzeni teatru pozwalało nawiązać bliski kontakt między artystami a widzami.
Przedstawienie teatru Mimo opowiada historię grupy ulicznych artystów, którzy od dawna nie mieli możliwości prezentowania swych umiejętności i podróżowali jedynie z miejsca na miejsce wozem. Pewnego dnia niespodziewanie pojawiają się widzowie i zaczyna się spektakl. Na oczach zebranych ożywają dawne pasje i dawne miłości. W spektakl "Komedianci" są wplecione odtworzone sceny z legendarnego filmu "Enfants du paradis" Marcela Carné z 1945 r. Będzie więc można zobaczyć rodzaj pantomimy, który bardzo rzadko, jeśli w ogóle, ogląda się na świecie.
Wiele dzieci fascynuje się graffiti. Mali miłośnicy tej sztuki będą mogli zobaczyć, jak na specjalnie przygotowanych konstrukcjach, pomiędzy drzewami, tworzą ją profesjonalni twórcy z Radomia. Tym, którym w sercu gra muzyka, organizatorzy polecają występy grup tanecznych z Fabryki Tańca IDOL, a także koncerty zespołów hip-hopowych oraz beatboksowych w wykonaniu Shortiego.
Każdy, kto przyjedzie w niedzielę do CRP, będzie mógł sam sprawdzić swój talent. Na terenie parku zorganizowane zostaną warsztaty prowadzone przez wykładowców i studentów Politechniki Radomskiej.
- Wydział Sztuki już od siedmiu lat bierze udział w "Majówce ze Sztuką". Warsztaty prowadzą studenci z Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej i Rzeźby. Przyszli adepci graficzni mogą spróbować swoich sił w monotypii i sitodruku, za pomocą którego ochotnik będzie mógł sobie wydrukować logo czy obrazek z nadrukiem Wydziału Sztuki. Będzie też można spróbować zabiegów frotażowych, czyli materiałów o różnej fakturze, z których można powielać ciekawe kompozycje graficzne - zachęca prof. Andrzej Markiewicz. ? Trzeci raz z kolei powtarzamy technikę monotypii, bo to najprostsza technika graficzna, za pomocą której możemy wytłumaczyć proces powielania. Jak się okazuje, wśród najmłodszej publiczności cieszy się dużą popularnością - dodaje Markiewicz.
Dodatkową atrakcją będzie otwarta o godz. 12 "Wystawa Siedmiu", której jednym z organizatorów jest Wydział Sztuki. Jest to ekspozycja poplenerowa, na której swoje prace będą prezentować profesorowie wydziału - Adam Romaniuk, Romuald Kołodziej, Łukasz Rudecki - oraz zaproszeni goście: Tadeusz Błoński z Koszyc, Ryszard Rogala i Krzysztof Grajczak. Wernisaż odbędzie się w Galerii Kameralnej.
Dla starszych i młodszych w ciągu dnia przygrywać będzie zespół Halniacy z Radomia.
"Majówka ze Sztuką" rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do godz. 18, wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają też darmowy dojazd i powrót z imprezy. Specjalny autobus odjedzie z przystanku przy ul. Poniatowskiego w niedzielę o godz. 13.30, powrót przewidziany jest o godz. 19.
Wszystkie komentarze