Początek września stoi w Resursie pod znakiem podróży do przeszłości. I niezmiennie zaskakującego motywu przewodniego tych wycieczek. W tym roku w sobotę i w niedzielę będzie atletycznie, cyrkowo i... nie zabraknie też superbohatera. Albo kilku.
Tegoroczna edycja odbywać się będzie w czterech miejscach: na scenie "Pod Muzami", na dziedzińcu Resursy, na scenie głównej oraz na siłowni w parku przy Resursie.
Impreza rozpocznie się w sobotę "Manewrami miłosnymi" (godz. 18, sala widowiskowa w Resursie), czyli musicalem w wykonaniu młodych artystów z Resursy na dużej sali widowiskowej. Godzinę później w tym samym miejscu zaplanowano koncert najpiękniejszych przebojów Eugeniusza Bodo "Wy jesteście mocni, silni..." w wykonaniu Marka Rawskiego, śpiewaka Teatru Wielkiego w Warszawie. - To także kompozytor, autor tekstów i aktor, który jest przede wszystkim związany z Radomiem. Teraz bywa u nas rzadziej, tylko z okazji dużych wydarzeń - mówi Renata Metzger, dyrektorka Resursy. Na zakończenie soboty (godz. 20) na dziedzińcu Resursy odbędzie się potańcówka przy rytmach kapeli Halniacy.
- Mam nadzieję, że przetańczymy parę godzin. To będzie rozgrzewka przed niedzielą - dodaje dyrektorka.
Każda Uliczka Tradycji nawiązuje do faktów z historii i wyciąga na wierzch mniej znane, ale ciekawe historie. - Tym razem, grzebiąc w archiwach, odkryliśmy, że w dwudziestoleciu międzywojennym panowała moda na atletów. Stanowili wtedy główny punkt rozrywki i każdy chciał być jak oni - wyjaśnia Metzger.
Showmanem pierwszej połowy lat 20. był Zishe Breitbart, syn kowala spod Łodzi. Był to siłacz międzynarodowej sławy. Stanowił pierwowzór Supermana. Jego ostatni wytęp miał miejsce w Radomiu 25 lipca 1925 roku. To za sprawą wypadku, który przydarzył się podczas popisowego numeru wbijania gwoździ gołą ręką. Zardzewiały gwóźdź wbił mu się w kolano, a atleta wkrótce potem zmarł w wyniku zakażenia. - Straciliśmy Supermana, dlatego czujemy się w obowiązku przypomnieć jego historię i zaczynamy szukać nowego - mówi dyrektorka.
Dlatego w parku obok sceny głównej swoje podwoje otworzy siłownia Aquapark Radom, gdzie strongmani będą prezentować swoją siłę. Będą liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, m.in. konkurs jedzenia pączków, a w restauracji Stara Łaźnia serwowane będą dania i napoje w stylu retro.
W programie także m.in. pokaz zabytkowych aut, motocykli i rowerów ("O automobilu w starym stylu" - niedziela, godz. 11.30 na deptaku przed kościołem garnizonowym).
Również w niedzielę na deptaku o godz. 12 "Naprzód, wspaniali!", czyli start ulicznego retro wyścigu rowerowego. O godz. 13.45 "Jedziemy z tym koksem!" - przejazd korowodu spod urzędu miejskiego na "Uliczkę Tradycji" w okolice Resursy. O godz. 14 "Mocne uderzenie" - koncert zespołu jazzowego Five O'Clock z Częstochowy (to na scenie głównej przed Resursą).
Kwadrans później tamże start IX Rajdu Dawnych Automobili - "Królowie szos". O godz. 14.30 "Tęgi chłop, co w swym ręku łamie sztaby" - występ strongmana Marcina Modrzejewskiego (siłownia w parku przy Resursie).
O tej samej porze na scenie "Pod Muzami" koncert sekstetu dętego Radom Brass Band Project pt. "Ile sił w płucach". Również o godz. 14.30 w sali kameralnej Resursy odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Marii Kelles-Krauz "Słaba płeć - a jednak silniejsza".
W bogatym programie niedzielnego popołudnia także m.in. recital Jazz in Duo (godz. 15 - scena "Pod Muzami"), spektakl Teatru Resursa "Pokój Jakuba" na podstawie prozy Brunona Schulza (godz. 16 - sala widowiskowa), "Time na ragtime" - koncert fortepianowy Sebastiana Bączkowskiego (godz. 16.45 w sali widowiskowej) czy konkurs mody w stylu retro "Ja nie mam co na siebie włożyć" (godz. 17.45 - scena główna).
Warto też zwrócić uwagę na "Retro-karaoke" (godz. 17.10). Dawne szlagiery śpiewać będą tym razem społecznicy.
Na finał tegorocznej Uliczki - pokaz ogniowy Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop" (godz. 20.30 przed sceną główną).
Zwiedzający będą mogli obejrzeć także pięć historycznych wystaw: "I choćby przyszło tysiąc atletów...", "...a każdy zjadłby tysiąc kotletów", "W dawnej kuchni, czyli sztukę mięsa weź rumianą", "Wyginam śmiało ciało" i ekspozycję dawnej broni palnej z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Wszystkie komentarze