Es esmu Latvija! Wraz ze zbliżającym się końcem lata, 9 września Centrum Rzeźby Polskiej tradycyjnie zaprasza na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni, tym razem z Ambasadą Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects. Niedziela będzie także ostatnim dniem, kiedy będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę "Moc natury Henry Moore".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już 16 lat. – Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tegoroczna edycja dedykowana będzie kulturze łotewskiej. Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania – zachęca Paweł Czyż z CRP.

Łotyszy w Orońsku nie zabraknie!

Będą występy zespołów pieśni i tańca Rutoj i Gauja oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół Gauja z Valmiery jest odpowiednikiem naszego Mazowsza, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół Dziwy, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody. Co roku festynowi towarzyszy ekspozycja odnosząca się do tematu wiodącego. W tym roku będzie to wystawa lalek „Dookoła świata (i w zaświaty)” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, nawiązująca do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w Rydze. W Orońsku zaprezentowanych będzie ok. 120 lalek teatralnych.

Degustacja kuchni łotewskiej i mecz

Będzie także można spróbować oryginalnej kuchni łotewskiej. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

Do Orońska zawitają producenci wyrobów lokalnych i rzemieślników. Swój przyjazd zapowiedzieli: kowale, ceramicy, producenci instrumentów muzycznych, wyrobów z drewna, ze skóry, ozdób i biżuterii oraz rękodzieła. Ponadto: kule wodne, kącik strzelecki, żyroskop, zjeżdżalnia, kawiarnia na powietrzu, lody naturalne (w barwach łotewskich), a także grill.

Młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i Oronka – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie Oronki.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12 i 13.30 oraz powrotne 18.30 i 20.

Wstęp na teren parku bezpłatny.

Program Niespodziewanego Początku Jesieni

Na scenie:

godz. 12-13.20 – zespół pieśni i tańca Rutoj, zespół pieśni i tańca Gauja;

godz. 13.20-13.35 – powitanie;

godz. 13.40-14.10 – „Bajkowa Łotwa” przedstawienie z udziałem dzieci polskich i łotewskich;

godz. 14.25-15.05 – zespół Dziwy;

godz. 15.20-16.50 – Jelena Matula & Friends Band Riga;

godz. 15.50-16.05 – w przerwie występu ogłoszenie wyników konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Łotwę;

godz. 17-17.40 – zespół pieśni i tańca Gauja;

godz. 17.55-18.35 – zespół Dziwy;

godz. 18.45-19.25 – zespół pieśni i tańca Rutoj;

godz. 19.20-19.50 – konkurs wiedzy o Łotwie.

Poza sceną:

godz. 12-19.30 – prezentacja wyrobów rzemieślniczych: kowalstwo, ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry, drewna, tkaniny, rękodzieło, instrumenty muzyczne, ozdoby; prezentacja i degustacja produktów lokalnych oraz kuchni łotewskiej; prezentacje strojów ludowych, ofert biur turystycznych;

godz. 13-19.30 – tkanie gigabieżnika, tkanie na bardku;

godz. 13-17 – gra terenowa;

godz. 14-17 – zajęcia prowadzone przez szkółkę języka i kultury łotewskiej Kodolinš w Warszawie;

godz. 14.30-15.30 – malowanie symboli łotewskich na kamieniach z Bałtyku, zabawy plastyczne i lingwistyczne;

godz. 15.30-16.10 – pokaz tworzenia elementów strojów ludowych;

godz. 14-17 – lepienie w glinie;

godz. 14.10-19.30 – prezentacja prac konkursowych;

godz. 14.40-15.40 – „Dookoła świata (i w zaświaty)” – otwarcie wystawy, oprowadzanie Jolanta Świstak z Teatru „Kubuś” w Kielcach;

godz. 16-17 – warsztaty lalkarskie;

Mecz Oronka – JDFS Alberts.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    KzQIsTfdPjmUDztSvWdQjdOHe8caYzi0HYZfOvy/wUQ=