Jak informuje MBP, wystawa przybliża spuściznę artystyczną nieżyjącej już Marii Baranowskiej, radomianki z wyboru, prywatnie babci artystki Lidii Ziemińskiej. „Zobaczymy około 50 koronkowych dzieł, wykonanych szydełkiem i techniką koronki igłowej. Autorka starannie dobierała odcienie kolorów, tworząc wspaniałe prace, które przyciągają uwagę również bogatą, zróżnicowaną formą i ciekawą ornamentyką. Inspiracją była dla niej głównie natura: przyglądała się z uwagą każdej napotkanej roślinie, by z powodzeniem przenieść ją później za pomocą nici i nieskrępowanej wyobraźni do świata koronki. Wypracowała własny styl koronczarski” – czytamy na Facebooku biblioteki.

Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła powstały po 1975 r., kiedy to artystka zmuszona była przenieść się z domu z ogrodem, z Żakowic do bloku z wielkiej płyty. „Koronki powstały z żalu i tęsknoty za utraconym światem. Charakteryzują się maestrią wykonania, chociaż w wielu wypadkach mogą wydawać się nieskończone. Powód był prosty: Maria Baranowska pracowała nad nimi z wielką pasją, a ponieważ bała się, że nie zdąży wykonać wszystkiego, co zaplanowała, przechodziła do następnej szydełkowej pracy, gdy tylko skrystalizował się jej nowy pomysł. Nigdy nie korzystała z gotowych wzorów i nie powielała cudzych pomysłów, jej twórczość jest bardzo oryginalna – to malarstwo przeniesione w świat koronki” – pisze o wystawie biblioteka.
Otwarcie wystawy w piątek o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego.
Wszystkie komentarze