Resursa Obywatelska oganizuje drugą część warsztatów "Wolność a samowolka. O sztuce reportażu". Tym razem uczestnicy napiszą scenariusze filmu. Pomoże im w tym wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze spotkania odbywał się w czerwcu i były częścią Free(Ra)dom Festiwal.

- Zaprosiliśmy szereg ciekawych ludzi, osobowości, m.in. reportażystę Pawła Smoleńskiego czy reżyserkę Marię Zmarz-Koczanowicz - przypomina Elwira Dzikowska z Resursy. -  Tak zapoczątkowaliśmy cykl warsztatów poświęconych sztuce reportaży realizowanych w oparciu o kontekst historyczny. Teraz rozpoczynamy część drugą.

Spotkania dla osób, które brały udział w czerwcowym projekcie, poprowadzi Jacek Hugo-Bader.

- Od września do grudnia będą spotykać się raz w miesiącu na kilka godzin i pisać scenariusz "Radom, miasto wolności". Być może powstanie ich kilka - opowiada Elwira Dzikowska. - Planujemy, że w  przyszłym roku zostanie wyreżyserowany krótki film dokumentalny właśnie na podstawie tego lub tych scenariuszy. 

Dodaje, że uczestnicy warsztatów to osoby ciekawe same w sobie i ciekawe świata. Podczas czerwcowych spotkań złapały bardzo dobry kontakt z Jackiem Hugo-Baderem.

- Sądzę, że łatwiej będzie im się otworzyć przed człowiekiem, który nie stara się ciągnąć, ale dużo potrafi słuchać - mówi organizatorka warsztatów. - Pan Jacek podjął się tego, by warsztaty poprowadzić i zlepić z doświadczeń uczestników jeden albo kilka reportaży. 

Uczestnicy, jest ich dwudziestu, to tegoroczny maturzysta, studenci, osoby w średnim wieku i jedna osoba starsza od reszty grupy. 

- Wszyscy rekrutują się z naszego pandemicznego wydawnictwa. Drzemie w nich pasja pisarska, chcieliby podzielić się tym, co widzą za oknem i co dzieje się w ich życiu - uważa Dzikowska. 

Pierwsze spotkanie 9 września. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze