Kompost jest wyjątkowo cenną częścią naszego ekosystemu. Czym jest i jakie pełni funkcje? Jakie organizmy w nim żyją? Jak zbudować własny kompostownik? Na te pytania odpowiedzą prowadzący warsztaty: Magdalena Oprządek – geografka, geoekolożka, która na co dzień pracuje w Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mateusz Skłodowski – biolog, ekolog, pracownik Działu Edukacji Amfiteatru, pasjonujący się owadami i kompostowaniem, opiekujący się ogrodowym kompostownikiem Amfiteatru.
W części praktycznej uczestnicy nauczą się, jak używać kompostu do produkcji bomb nasiennych, które wybuchną kwiatami na wiosnę. Jak zapowiada Amfiteatr, to pierwsze warsztaty wokół ogrodu.
Warsztaty 26 marca w Amfiteatrze, przy ul. Parkowej 1. Początek o godz. 15, zajęcia potrwają około półtorej godziny. Wstęp wolny z obowiązkiem zapisu. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka makulatury i bezpłatne sadzonki drzew
Do wydarzenia dołączył także Urząd Miejski w Radomiu. Magistrat podczas wydarzenia planuje zbiórkę surowców wtórnych. – Przy okazji warsztatów wznawiamy prowadzony w ubiegłych latach cykl zbiórek surowców wtórnych na terenie naszego miasta. Akcja ma na celu zachęcić radomian do oddawania makulatury, a także wzbudzić poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska, co w rezultacie przyczyni się do podniesienia poziomów recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. stanowisko edukacyjne w zakresie wzorcowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych. Za udział w akcji uczestnicy otrzymają materiały promocyjne i edukacyjne dot. selektywnego zbierania odpadów - przekazuje Marta Altman z Wydziału Ochrony Środowiska UM Radom.
W ramach projektu „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia" zostanie ufundowanych 50 sadzonek drzew dla mieszkańców Radomia. Po wydaniu sadzonki i wskazaniu przez jej właściciela miejsca posadzenia, drzewo zostanie zarejestrowane w bazie drzew na stronie Radomskie Drzewa, gdzie właściciel sadzonki będzie mógł osobiście aktualizować informacje na jej temat, dodać zdjęcie i w ten sposób brać czynny udział w rozwoju zieleni na terenie miasta. Każdy, kto otrzyma taką sadzonkę, będzie mógł ją zasadzić w przydomowym ogródku.
Ponadto podczas warsztatów uruchomiony zostanie mobilny punkt informacyjny dotyczący Programu „Czyste Powietrze" oraz będzie można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wszystkie komentarze