Gubimy portfele, telefony, karty bankowe i niestety dzieci. Pod koniec pierwszego dnia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017 w Radomiu do policyjnej izby dziecka trafiło aż 12 maluchów. Na szczęście w całości pokazy są oceniane jako bardzo bezpieczne
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Było zamieszkanie związane z wychodzeniem z terenu lotniska, dużo osób kierowało się w stronę bram, w tłumie maluchy gubiły się – mówi Kamila Adamska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Na szczęście rodzice szybko się odnaleźli, pomagały opaski informacyjne zapięte na nadgarstkach dzieciaków, na których wypisano numer telefonu rodzica. – Jedno z dzieci miało do kieszonki wsuniętą karteczkę z kontaktem do mamy i to też jest sposób, który, co często powtarzamy, warto stosować – mówi policjantka. Nieco dramatycznie brzmiało zgłoszenie innego rodzica, który prosił o pomoc w odnalezieniu w tłumie dziecka z autyzmem. Na szczęście i tu maluch szybko wrócił do opiekunów.

Po tym, jak w niedzielne popołudnie nad lotniskiem przeszła nawałnica do policyjnego punktu trafiło kilkanaścioro kolejnych dzieci, które zgubiły się gdy tłum szukał schronienia przed deszczem.

Policja ocenia, że tegoroczne pokazy, jak na razie są bardzo bezpieczne. Nie było przypadków kradzieży, raczej sami gubiliśmy nasze rzeczy. Najczęściej były to telefony czy karty bankowe. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, nad bezpieczeństwem widzów czuwa w sumie 1100 policjantów z województwa i kilku innych województw, współpracujących ściśle z Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym oraz BOR-em.

– Pracę mazowieckich policjantów koordynuje specjalnie powołane centrum operacyjne przy Sztabie Policji KWP zs. w Radomiu. Już na rogatkach Radomia osoby wjeżdżające do miasta spotykają funkcjonariuszy prewencji oraz policjantów drogówki, kierujących ruchem odpowiednio do natężenia. Drogi krajowe, które prowadzą do Radomia oraz okolice lotniska patroluje śmigłowiec z Komendy Głównej Policji. Z powietrza funkcjonariusze na bieżąco przekazują dane do centrum koordynującego służby, także poprzez obraz z kamery „na żywo” – informuje zespół prasowy KWP.

W zabezpieczeniu imprezy biorą tez udział funkcjonariuszy odpowiedzialni za zabezpieczenie kontrterrorystyczne: policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych, wspierani przez Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji z Radomia, Lublina, Kielc, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy, Białegostoku, Łodzi i Olsztyna.

– Policjantów operacyjnych nie widać, ale oni także czuwają nad bezpieczeństwem, dyskretnie wmieszani w tłum widzów. Na samym lotnisku znajduje się Policyjny Punkt Informacyjny i Mobilny Posterunek, gdzie można m.in. zgłosić zaginięcie dziecka, zaistnienie przestępstwo czy też znaleźć wszelkie potrzebne informacje, by tegoroczne pokazy spędzić bezpiecznie. W tym roku w celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa KWP zs. w Radomiu nawiązała współpracę z Krajową Agencją Skarbową. Funkcjonariusze KAS wspierają działania Policji wykorzystując w tym celu urządzenia umożliwiające detekcję bagażu oraz pojazdów wjeżdżających na teren imprezy, pod kątem ujawnienia niebezpiecznych urządzeń – informuje zespół prasowy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    l+4LcF5hyif4hVirMzi7huiwB2zOAFlrDHGsVe7DX9c=