Pętla
To nic innego jak zakreślenie przez samolot pionowego okręgu na niebie. W czasie zwykłej pętli pilot wciskany jest w fotel przez siłę odśrodkową. W pętli odwróconej, gdy kabina znajduje się na zewnątrz obwodu, pilota w fotelu utrzymują jedynie pasy.
Immelmann
To połączenie dwóch powyższych figur. Pilot rozpoczyna od półpętli, po czym przechodzi do pół beczki. W rezultacie maszyna robi gwałtowny zwrot o 180 stopni z jednoczesnym nabraniem wysokości. Nazwę zawdzięcza asowi lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej - Maxowi Immelmannowi.
Korkociąg
Gwałtowne autorotacyjne opadanie ciasną spiralą (promień do 5 metrów). Typowy korkociąg składa się z trzech "zwitek", czyli pełnych obrotów wokół pionowej osi spirali.
Padanie liściem - maszyna pozbawiona prędkości zaczyna opadać, wykonując jednocześnie głębokie ślizgi ze skrzydła na skrzydło. Przypomina spadający jesienny liść.
Przewrót (inaczej ranwers)
Lecący poziomo samolot przechodzi do gwałtownego i stromego wznoszenia, po czym obraca się o 180 stopni, żeby zanurkować, a na koniec wyrównać lot.
Świeca
Jest to przejście z lotu poziomego do ostrego wznoszenia. Jako taka nie jest figurą akrobacyjną, ale daje początek wielu akrobacjom i sama w sobie jest bardzo widowiskowa, szczególnie w wykonaniu samolotów odrzutowych.
Ślizg na ogon pilot rozpoczyna prawie pionową świecą. Kiedy samolot straci prędkość, zaczyna opadać ogonem w dół, a raczej ślizgać się po ogonie. Manewr trwa do momentu opuszczenia nosa samolotu, po którym zaczyna się nurkowanie.
Kobra Pugaczowa
Manewr zarezerwowany tylko dla niektórych samolotów odrzutowych, do niedawna monopol na niego mieli piloci radzieckich maszyn o doskonałej manewrowości i ciągu (Mig-29) albo zmiennym wektorze ciągu (Su-27). Polega na gwałtownym uniesieniu dzioba maszyny do góry. Ustawiona pionowo, gwałtownie wyhamowuje, napotykając opór powietrza. Pilot ponownie opuszcza dziób i przyspiesza. Wszystko to dzieje się bez utraty wysokości. Podobieństwo do unoszącej głowę kobry nasuwa się samo. Dzięki zastosowaniu tego manewru w czasie walki powietrznej, zwierzyna (goniony) może zamienić się w myśliwego (goniącego).
Wszystkie komentarze