Radomski Czerwiec 1976. Organizatorzy ogłosili program obchodów 41. rocznicy protestu robotniczego. Na koncercie Radomski Czerwiec Wolności zagrają T. Love i Sztywny Pal Azji, będzie też nowe wydarzenie: turniej bokserski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poznaliśmy program obchodów 41. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976. Najważniejsze elementy to koncert Radomski Czerwiec Wolności, na którym usłyszymy Sztywny Pal Azji i T. Love, będzie także pokaz multimedialny. 25 Czerwca, jak co roku, odprawiona została msza, w której ma wziąć udział premier Beata Szydło.

– Radomski protest robotniczy z czerwca 1976 roku to bardzo ważny przystanek w drodze do wolności Polaków. Już w ubiegłym roku podkreślaliśmy, że gdyby nie Radomski Czerwiec 1976, nie byłoby Solidarności. Te wydarzenia są powodem do dumy i elementem naszej, radomskiej tożsamości – mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

– Udało nam się na wydarzeniach czerwcowych zbudować dumę, wspólnotę. Tego kapitału nie możemy zmarnować – dodał Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta.

Obchody 41. rocznicy protestu rozpoczną się 19 czerwca i potrwają dziesięć dni. Na początku zaplanowano uroczystość nadania imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Radomskiemu Centrum Onkologii. – Ja się nie czuję bohaterem, ale to ważna uroczystość. To pierwszy obiekt, który będzie nosił takie imię, nadane po 41 latach od wydarzeń. To pierwszy żywy pomnik, szpital, który ratuje życie – mówił wyraźnie wzruszony Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

Na 22 i 23 czerwca zaplanowano kolejną edycję festiwalu filmowego Czerwiec ’76, organizowanego przez Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym. Jego ideą jest prezentacja filmów opowiadających o tolerancji, solidarności, poszanowaniu praw i wolności człowieka.

23 czerwca odbędzie się nowe wydarzenie: Turniej Bokserski Czerwiec ’76. Jego pomysłodawcą jest właśnie Stanisław Kowalski, były bokser, zawodnik Broni Radom. Na turniej mają przyjechać bokserzy z zagranicy.

Tego samego dnia wieczorem na deptaku koncert Radomski Czerwiec Wolności. – Tym razem bez transmisji telewizyjnej, wystąpią Sztywny Pal Azji i T. Love. To ważne, bo T. Love zwykle nie zgadza się na udział w wydarzeniach związanych z rocznicami, ale u nas będzie, bo organizujemy obchody ponad podziałami. Po zakończeniu koncertu radomianie nie powinni rozchodzić się do domów, bo będzie jeszcze pokaz multimedialny – zapowiada Tyczyński.

24 czerwca będzie piknik historyczny, tego dnia będą biegi dla dzieci i Bieg Radości – Dumne Warchoły. Będzie to preludium do Półmaratonu Radomskiego Czerwca, który rozpocznie się dzień później.

25 Czerwca także, tradycyjnie, msza przy pomniku, ma wziąć w niej udział premier Beata Szydło.

Ostatnim wydarzeniem będzie etap Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Z Radomia kolarze wystartują do Stalowej Woli.

Radomski Czerwiec 1976. Pełny program obchodów 41. rocznicy

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć plakat w powiększeniu

Radomski Czerwiec 1976. Program obchodów 41. rocznicy protestu robotniczego.
Radomski Czerwiec 1976. Program obchodów 41. rocznicy protestu robotniczego. Urząd Miejski w Radomiu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
KzQIsTfdPjmUDztSvWdQjXUN2SUA3kePhE4/XGBhqCU=