25 października w Radomiu będziemy wybierać dziewięciu posłów oraz senatora. Drugi mandat w Senacie przypadnie kandydatowi wybranemu przez mieszkańców północnych powiatów: grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego i grójeckiego (okręg 49).
Zapowiada się, że najwięcej znanych nazwisk będzie na liście Prawa i Sprawiedliwości. Dopóki jednak nie zostanie ona zatwierdzona, można mówić o kandydaturach nieoficjalnie. - Listy mamy, ale są ułożone alfabetycznie. Czekamy na zatwierdzenie i ustalenie kolejności - mówi nam jeden z działaczy.
O miejsce w Sejmie mają się ubiegać dotychczasowi posłowie: Marek Suski, Krzysztof Sońta i Dariusz Bąk, a także byli: prezydent Andrzej Kosztowniak i wiceprezydent Anna Kwiecień, przewodniczący rady miejskiej Dariusz Wójcik, Lucyna Wiśniewska - szefowa sanepidu, Agnieszka Górska i Jan Rejczak - radni sejmiku, Waldemar Trelka - były wicestarosta radomski, Jan Mazurkiewicz - zdymisjonowany niedawno prezes Radpecu. Mówi się też o ewentualnym starcie Radosława Fogla.
Wygląda na to, że jedynkę niezwiązaną z regionem radomskim będzie miała tylko Platforma Obywatelska. Jak pisaliśmy, szef PO w Radomiu Zbigniew Banaszkiewicz zrezygnował ze startu, oddając pierwsze miejsce Jolancie Hibner z Ząbek, która była eurodeputowaną z Mazowsza w latach 2009-2015. Kolejne miejsca na liście PO zajmą: wicemarszałek Leszek Ruszczyk (wcześniej mówiło się, że będzie kandydował na senatora), wiceprezydent Anna Białkowska i prawdopodobnie burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka. Na liście będą też dwie radne PO - Magdalena Lasota i Marta Michalska-Wilk.
Przymiarki Sojuszu Lewicy Demokratycznej to po pierwsze powrót na listy wyborcze Danuty Grabowskiej, która była posłem cztery kadencje, w tym Sejmu kontraktowego. O miejsce w Sejmie powalczy też Marek Wikiński, który był posłem od 1997 roku przez cztery kadencje, ale w 2011 roku mandatu nie zdobył. Teraz będzie startował z drugiego miejsca. Liderem listy ma być Leszek Rejmer, szef SLD w Radomiu.
- Mamy 22 nazwiska. Myślę, że zejdą nam dwa tygodnie, aby wyłonić 18 kandydatów - mówi Marcin Dąbrowski, rzecznik SLD w Radomiu. Jak przeprowadzono rekrutację? - Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy mają serce po lewej stronie, ale też cieszą się uznaniem społeczności lokalnej - zaznacza.
Zatwierdzone listy ma już Polskie Stronnictwo Ludowe. Liderem jest Mirosław Maliszewski, poseł od 2005 roku. Drugie miejsce przypadło Zbigniewowi Gołąbkowi, który był dwie kadencje senatorem (1997-2005), ale wówczas z SLD. Od 2010 roku Gołąbek należy do partii ludowców, jesienią został wybrany na radnego sejmiku. Kolejne miejsca zajmują: Piotr Papis (powiat przysuski), Artur Dąbrowski (białobrzeski), Bogusława Jaworska (zwoleński). Trzy następne przypadły kandydatom z Radomia: Stanisławowi Brzózce (poseł PSL III kadencji, dyrektor biura klubu parlamentarnego PSL), Agnieszce Stolarczyk, szefowej ZOZ w Wolanowie, i Krzysztofowi Ferensztajnowi, wiceprezydentowi w ekipie Andrzeja Kosztowniaka. Startuje też Katarzyna Kołodziejska, szefowa ZDZ w Radomiu, a listę zamyka wicewojewoda Dariusz Piątek.
Prawdopodobnie bój o miejsce w Senacie z Radomia stoczą trzy osoby: Wojciech Skurkiewicz z PiS (ubiegać się będzie o trzecią kadencję), Wojciech Gęsiak z PO oraz posłanka Marzena Wróbel (zaznacza, że jeszcze rozważa start). W okręgu 49 PiS wystawi najprawdopodobniej wicemarszałka Senatu i szefa sztabu wyborczego Stanisława Karczewskiego. Kandydatem PSL w tym okręgu będzie Leszek Przybytniak, którego ma poprzeć PO. Z kolei PSL ma w Radomiu popierać Gęsiaka. SLD nie zamierza wystawiać kandydatów do Senatu. - Bo uważamy, że jest niepotrzebny, kosztuje za dużo pieniędzy, a poza tym zaważyły komentarze, jakie padały z ław senackich podczas dyskusji o in vitro - tłumaczy rzecznik SLD.
Na listy Pawła Kukiza kandydatów można było zgłaszać do 12 sierpnia. - Jesteśmy więc dopiero w trakcie konstruowania list. Myślę, że będą gotowe za dwa tygodnie - mówi Robert Mordak z radomskich struktur Ruchu Kukiza. Także radomscy działacze Nowoczesnej dopiero kompletują listy. Z partią KORWIN nie udało nam się skontaktować.
Wszystkie komentarze