Nasze miasto po raz kolejny stawia temat rewitalizacji. Zanim wyrażę swoje zdanie chciałbym przypomnieć kilka faktów.
W 2003 roku powstała miejska spółka rewitalizacja która miała prowadzić proces rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Opracowano Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego, skupiający się na 2 elementach technicznym - przede wszystkim remonty sieci elektrycznej, wodociągowej, gazowej tak by umożliwić kolejne inwestycje oraz remonty i budowa pierwszych kamienic. Drugim elementem była kwestia społeczna - badania socjologiczne, by zdiagnozować stan istniejący oraz wsparcie dla inicjatyw społecznych, które owocowały wydarzeniami kulturalnymi. Zryw Sztuki, Zaduszki na Kazimierzu, Anioły na Rwańskiej - to tytuły kilku imprez, jakie wówczas odbywały się na Kazimierzu oraz pomysłem na Kamienicę Artystyczną jako miejsce poszukiwań artystycznych tworzone od początku razem z młodymi twórcami.
W latach 2007-2015 spółka Rewitalizacja zmieniona została w kolejnego radomskiego dewelopera. Z Kamienicy Artystycznej została tylko nazwa, a zamiast konkretnego Programu Rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego powstał Program Rewitalizacji obejmujący znaczną część miasta. Program wykorzystywano jako szansę na pieniądze unijne dla projektów, które częstokroć nic z rewitalizacją wspólnego nie miały. Władze miasta i spółki nie miały żadnego pomysłu i skupiały się na tym, co najprostsze na remontach poszczególnych budynków. Choć jak na 8 lat zbyt wiele nie wyremontowano.
Dziś prezydent chce wrócić do rozmowy o rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. By to się mogło udać, moim zdaniem, konieczne jest:
1) Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego (albo jest nim spółka albo jakiś wydział w urzędzie miasta) - dwóch "ojców" to za dużo, musi być konkretna osoba odpowiedzialna na sukces.
2) Określenie celu w sposób jasny, przejrzysty i mierzalny. Mamy w Europie kilka doskonałych przykładów zarówno sukcesów, jak i porażek procesów rewitalizacyjnych, warto korzystać z doświadczeń innych.
3) Zaangażowanie prywatnych właścicieli nieruchomości albo skupowanie nieruchomości prywatnych przez spółkę czy miasto, w tym wykorzystanie możliwości, jakie daje ustawa o rewitalizacji.
4) Mając na uwadze nasze możliwości budżetowe, skupienie wysiłku inwestycyjnego miasta w perspektywie kilku lat na Mieście Kazimierzowskim.
5) Zaangażowanie organizacji pozarządowych w cały proces rewitalizacji, rewitalizacja to przywracanie do życia, a nikt nie da więcej życia i energii niż NGOsy.
Jak już pisaliśmy, 2 listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Ankiety konsultacyjne dostępne są na stronie internetowej www.konsultacje.radom.pl. W wersji papierowej możne je dostać w biurze rady miejskiej (Moniuszki 9), biurze obsługi mieszkańca urzędu miejskiego (Kilińskiego 30), Centrum Komunikacji Społecznej (Żeromskiego 53, pok. 104) oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych (Struga 1). Szczegółowy plan konsultacji: 8 listopada 2015 r.od godz. 13 do godz. 18 spotkanie z mieszkańcami (festyn rodzinny) - Rynek 16 listopada 2015 r.od godz. 16 do godz. 18 spotkanie z Radomskimi Organizacjami Pozarządowymi oraz instytucjami publicznymi/podmiotami działającymi na obszarze wskazanym do modelowej rewitalizacji lub w jego sąsiedztwie - Sala Królewska przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu ul. Rwańska 6 17 listopada 2015 r. od godz. 16 do godz. 18 spotkanie z podmiotami prowadzącymi lub zamierzającymi prowadzić na obszarze wskazanym do modelowej rewitalizacji działalność gospodarczą lub społeczną - ul. Rwańska 8 w Radomiu 19 listopada 2015 roku od godz. 16 do godz. 18 - spotkanie z właścicielami nieruchomości, użytkownikami, podmiotami zarządzającymi nieruchomościami w tym spółdzielniami mieszkaniowymi, wspólnotami mieszkaniowymi - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomiu, ul. Aleksandra Tybla 7/11
Wszystkie komentarze