Marek Suski swój wykład rozpoczął od omówienia obecnego stanu Polski i regionu. Według parlamentarzysty za zły stan gospodarczy i infrastrukturalny Radomia i regionu odpowiedzialna jest przede wszystkim prowadzona od 1989 r. polityka centralna.
Diagnoza według posła Marka Suskiego
Zdaniem posła Polska, także Radom i region radomski, znajdują się w złym stanie gospodarczym na skutek złych rządów sprawowanych przez ostatnie 26 lat. Marek Suski mówił w radomskiej WSH o zmowie elit komunistycznych ze stroną solidarnościową, o 26 latach kontynuacji "układu okrągłostołowego", o wycofaniu się państwa z realizacji podstawowych zadań, a także o "złodziejskiej prywatyzacji".
- Po 26 latach Polska przekształciła się w państwo, które w politologii opisywane jest jako "państwo miękkie", czyli takie, które jest nieudolne, które jednocześnie działa w interesie silnych, tych, którzy mają pieniądze, jednocześnie pozostawiając na uboczu biednych i słabych, którzy są pozbawieni możliwości pracy, rozwoju, awansu, dostępu do sądownictwa czy możliwości kształcenia - mówił Marek Suski. - Ostatnie osiem lat rządów Platform Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego doprowadziło do sytuacji takiej, że państwo polskie w zasadzie przestało funkcjonować. Można na to spojrzeć przez pryzmat Radomia i regionu. Obwodnica zachodnia Radomia miała być oddana w 2013 r., ale kiedy zmieniła się władza, inwestycja została zahamowana. Ale chyba najbardziej skrajnym przykładem niewydolności państwa postkomunistycznego jest modernizacja linii kolejowej nr 8. Ta linia miała być wykończona też w 2013 r. A mamy już 2016 r. Posłowie PiS w odpowiedzi na interpelację pod koniec ub.r. dostali informację, że jeżeli dobrze pójdzie, linia będzie gotowa w 2020 r. A przed wojną przez słabe państwo, które podnosiło się z zaborów, zostało wybudowane przez trzy lata. Dzisiaj mamy sytuację taką, że ostatnie osiem lat rządów PO to osiem lat opóźnienia w budowie tej inwestycji. Wynika to właśnie z takiej filozofii państwa, które wycofuje się z realizacji swoich zadań - przekonywał Marek Suski.
"Dobra zmiana" dla Radomia i regionu według Marka Suskiego
Marek Suski mówił w radomskiej WSH, że konieczna jest zmiana polityki na szczeblu centralnym, która z kolei spowoduje szereg zmian także na szczeblu samorządowym.
- Trzeba postawić na kreatywną politykę państwa nawiązującą do przedwojennego planu Kwiatkowskiego, który postawił na budowę polskiego przemysłu - mówi Suski. - Chcemy nawiązać, choć nie wprost, do przedwojennego planu i postawić na reindustrializację - dodał poseł PiS.
Marek Suski mówił o planie ministra Mateusza Morawieckiego, który zakłada odbudowę polskiego przemysłu poprzez rozwój innowacyjności i nowych technologii, a także przewiduje odbudowę przemysłu energetycznego i wydobywczego.
W planach dotyczących przemysłu energetycznego jest, jak mówił Marek Suski, m.in. rozbudowa sektora o infrastrukturę ciepłowniczą.
- I w ten aspekt bardzo dobrze wpisywałoby się połączenie firmy Enea Wytwarzanie z Kozienic z radomskim Radpecem - mówił Marek Suski. - Enea mogłaby zainwestować nawet kilkaset milionów złotych w energetykę w Radomiu. To jeden z elementów, który wynika z ogólnej polityki państwa. Będzie ona rzutował na rozwój regionu. Z pewnością dałoby to wiele nowych miejsc pracy - dodał poseł.
Kolejnym aspektem "dobrej zmiany" dla Radomia i regionu ma być - jak mówił Marek Suski - wzmocnienie polskiego potencjału obronnego, w czym Radom ma mieć duży udział. Suski WSH zapowiedział, że PiS chce, żeby zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej faktycznie działał w Radomiu.Być może budynek po dawnych zakładach metalowych zostanie zagospodarowany przez PGZ, która miałaby utworzyć tu centrum innowacyjności. Jak podkreślił parlamentarzysta, rozmowy w tej sprawie już się rozpoczęły.
- Chcemy, żeby w Radomiu utworzono takie centrum we współpracy z radomskim uniwersytetem - zapowiedział Marek Suski. - Chcemy, żeby nauka została zaprzęgnięta do pracy koncepcyjnej i wdrożeniowej.
Suski zapewnił też, że posłowie PiS będą wspierać radomski samorząd w realizacji inwestycji czy też w pozyskiwaniu na nie funduszy.
Radomska Rada Naukowa, wydział lekarski na UTH, inwestycje
Poseł chciałby powołania Radomskiej Rady Naukowej. Miałoby to być ciało, którego członkowie spotykaliby się cyklicznie. Rada miałaby skupiać naukowców z różnych radomskich uczelni, którzy wspólnie pracowaliby na rzecz rozwoju Radomia.
Kolejnym aspektem "dobrej zmiany" miałoby być, jak mówił Suski, utworzenie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym.
- Do tego potrzebna jest współpraca miasta, dwóch radomskich szpitali, uniwersytetu oraz marszałka Struzika - mówił Marek Suski. - Kroki w tym kierunku już zostały podjęte. Już w tej chwili, o ile wiem, są podpisane umowy na utworzenie wydziałów klinicznych, które są niezbędne do utworzenia wydziału lekarskiego - powiedział poseł PiS.
Jak zapewnił poseł zajmuje się on także budową drugiej linii kolejowej do Warszawy.
- Wszyscy radomscy parlamentarzyści PiS spotkali się z ministrem odpowiedzialnym za infrastrukturę. Budowa linii kolejowej nr 8 jest na agendzie. Zostanie zbadane, na ile można ten proces przyspieszyć. Bo osiem lat opóźnienia w budowie linii, która przed wojną została zbudowana w trzy lata, to kompromitacja państwa - powiedział Suski.
Poseł napomknął także o audycie budowy drogi S12 oraz o trasie S7. Jednak żadne zapewniania w tej sprawie nie padły.
Wszystkie komentarze