20 lipca goście z zagranicy zostaną rozlokowani w parafiach całej diecezji, środa to także wspólna kolacja z rodzinami, wieczorne modlitwy i spotkania.
Czwartek, 21 lipca, to dzień turystyczny. - Przygotowano wiele atrakcji, dzięki którym pokażemy nasz wspaniały region. Młodzież, która będzie stacjonowała w Radomiu, ma trzy możliwości. Jedną z nich jest wycieczka do Warszawy, ale lokalnie wybierzemy się w bardzo ciekawe miejsca. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi czekają nas superwydarzenia w Królewskich Źródłach i w Marculach - zdradza ks. Mariusz Wilk.
Wśród atrakcji w Królewskich Źródłach jest m.in. pieczenie dzika, ścieżka dydaktyczna i apel jasnogórski.
- Młodzież z RPA pisze do nas, że nie może się doczekać, aż zobaczy Radom, bo takich miast u nich nie ma - przyznał ks. Wilk.
Pielgrzymka - narodowe hobby?
Piątek to dzień pielgrzymkowy. - Pielgrzymka jest charakterystycznym elementem naszej polskiej kultury, szczególnie tej religijnej. Wiemy, że w zeszłym roku z naszej diecezji na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy poszło ok. 7 tys. młodych ludzi.
My chcemy naszych gości zabrać na pieszą pielgrzymkę do sanktuariów naszej diecezji, to jest np. Studzianna, Skarżysko, Kałków, Czarna, ale dla nas, radomian - Błotnica. Najpierw uczestnicy zostaną dowiezieni do Taczowa, gdzie biskupi ich pobłogosławią na drogę. Z międzynarodowym śpiewem i modlitwą na ustach przejdą 14 km - mówi ks. Wilk.
- Wieczorem, od godz. 19 w Radomiu i pozostałych centrach, które nazwaliśmy naśladując trochę Kraków, Festiwalem Narodów. W Radomiu staną trzy sceny, w parku Kościuszki, przy kościele garnizonowym i na placu Jagiellońskim. Na nich zaprezentują się grupy młodych ludzi, które do nas przyjadą, ale też nasza radomska młodzież, które pokażą tę młodzieńczą radość - opowiada koordynator.
W sobotę wszyscy pielgrzymi, którzy do tej pory stacjonowali poza Radomiem, przyjeżdżają do miasta razem z rodzinami, u których goszczą i wolontariuszami.
- Najpierw, o godz. 10 zagramy na stadionie MOSiR-u mundial ŚDM. Grupy obcokrajowców wygenerują drużyny i stoczymy walkę w stylu Euro 2016. Postaramy się, żeby nasze radomskie drużyny nie poddawały się super Brazylijczykom, Włochom czy Francuzom - zapewnia ks. Wilk.
- W tym samym czasie tym, którzy nie będą zainteresowani piłką nożną, zaproponujemy atrakcje turystyczne. Harcerze i wolontariusze Arki przygotowali wycieczki i ścieżki turystyczne "1400 m historii Polski" z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a także grę miejską - dodaje.
Smaki Polski
Wreszcie od godz. 13 do 16 w skansenie spotkanie "Posmakuj Polski". - Nigdzie w Polsce tego jeszcze nie wymyślono. Będzie to spotkanie z polską kulturą, tańcem i kuchnią. Wspaniały piknik przygotuje ponad 50 kół gospodyń wiejskich z całego regionu, do tego warsztaty oberka i polki - opowiada ks. Wilk.
W menu m.in. pierogi, zalewajki, gulasze, porki, potrawy z papryk, kompoty.
- Oprócz tego atrakcję dla pielgrzymów stanowić będą pokazy rzemiosła w wykonaniu twórców ludowych oraz nauka oberka i wspólna zabawa na dechach, do której przygrywać będą kapele z regionu radomskiego, m.in. Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego, Kapela Braci Lipców. Będzie także można zwiedzić i podziwiać uroki skansenu, i znajdujących się na terenie obiektów - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.
Na ten dzień MWR wydało mapkę w języku angielskim dla pielgrzymów ułatwiającą poruszanie się po terenie oraz folder o muzeum w pięciu wersjach językowych.
Oba projekty wydawnicze dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach projektu "Zlot młodzieży w Muzeum Wsi Radomskiej w ramach Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Radomskiej".
Powstała też aplikacja multimedialna z mapkami o MWR i o ŚDM na Mazowszu.
Na tę imprezę wejść będą mogli wszyscy ze specjalnymi identyfikatorami (pielgrzymi i rodziny, u których goszczą). Jeśli ktoś jeszcze chciałby wejść na teren skansenu, powinien do piątku zgłosić się do swojej parafii po wydanie takiego identyfikatora. Identyfikatory upoważniają też do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej. MZDiK uruchomi na te dni trzy linie specjalne P1, P2, P3.
Polonez na 1000 par i koncert z Winkiem
W sobotę o godz. 17 przed urzędem miejskim "Polonez na 1000 par". Uczestnicy przejdą przy akompaniamencie orkiestry i wsparciu zespołu pieśni i tańca z Wolanowa tanecznym krokiem na plac Jagielloński, na którym w godz. 18-21 odbędzie się "Apel Młodych" i koncert "Nieziemskie Granie" z udziałem "Młodych z Winkiem", czyli księdza Bartka Winka z ekipą muzyczną.
- Tym zamkniemy radomski etap wspólnych spotkań po to, by następnego dnia, w niedzielę, młodzi ludzie spędzili czas z rodzinami, u których goszczą - mówi ks. Wilk.
W poniedziałek rano różnymi środkami transportu pielgrzymi udadzą się do Krakowa. Będą wśród nich dwa specjalne pociągi podstawione przez Koleje Mazowieckie. Za bilet w obie strony pielgrzym zapłaci 55 zł. Powrót do Radomia 1 sierpnia.
Wszystkie komentarze