Od strony ulicy Grodzkiej wyburzono cały fragment kamienicy. Jak wyjaśnia wykonawca, było to konieczne, aby na dziedziniec mogły wjechać ciężkie maszyny. Po zakończeniu prac skrzydło budynku zostanie odbudowane
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Wszystkie prace są prowadzone w zgodzie z projektem i z uzgodnieniami. W miejscu, w którym rozebraliśmy cześć kamienicy, zaprojektowane jest przejście technologiczne, konieczne, żeby można było rozpocząć prace takie stricte budowlane – wyjaśnia Paweł Siewierski, kierownik kontraktu z ramienia firmy Betonox Construction, która wygrała przetarg na remont i przebudowę zabytkowej kamienicy Deskurów.

Przejście technologiczne to nic innego, jak wjazd na dziedziniec budowy. Jest on konieczny, aby mogły tam wjechać duże, ciężkie maszyny. – W projekcie jest wykonanie piwnic, co wiąże się z wykopem o głębokości około sześciu metrów – informuje Paweł Siewierski. Jak zapewnia, wyburzony fragment budynku zostanie odbudowany.

To nie koniec prac wyburzeniowych. Wewnątrz dziedzińca rozebrano już oficynę, w drugiej kolejności do rozbiórki jest dach i cześć ścian wewnętrznych. Budowlańcy tam, gdzie jest to możliwe, będą starali się natomiast zachować oryginalne mury zewnętrzne. Pracownicy starają się też odzyskać oryginalne cegły, aby je wtórnie wykorzystać przy pracach reperacyjnych.

Jak już pisaliśmy, wykonawca, ze względów bezpieczeństwa zamknął przejazd ulicą Grodzką od Rynku do Małej.

Zgodnie z planem remont kamienicy Deskurów ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Koszt prac to około 25 milionów złotych. Po zakończeniu remontu, kamienica Daskurów będzie siedzibą Instytutu Miejskiego. Placówka miałaby się zajmować rewitalizacją Miasta Kazimierzowskiego i zarządzaniem samą kamienicą. Magistrat planuje ulokowanie w niej także Muzeum Historii Miasta Radomia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    KzQIsTfdPjmUDztSvWdQjZgW5kMCoVLkUclEswu8Wh8=