Wybudował go w 1907 roku Michał Bagniewski, właściciel dóbr w Szczytach koło Białobrzegów. Budowla zachwyca do dziś, właśnie została objęta ochroną konserwatorską
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak informuje konserwator zabytków, wieś Szczyty ma bogatą historię. Funkcjonowało tam wczesnośredniowieczne grodzisko typu pierścieniowatego, którego czas założenia określa się na podstawie badań sondażowych na XI-XII w. „Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się po raz pierwszy w 1342 r. Jej rodowód jest jednak wczesnośredniowieczny i wiąże się prawdopodobnie z istnieniem w tym okresie osady służebnej, której nazewnictwo wywodzi się od rodzaju wykonywanej posługi, tj. wytwórstwem szczytów, czyli tarcz. Szczyty były wsią prywatną. Od XVI wieku do drugiej połowy XVIII w. była własnością Kożuchowskich h. Doliwa. Następnymi właścicielami były rodziny Lasockich, Wąsowiczów, Zaborowskich. W okresie nowożytnym być może w obrębie grodziska funkcjonowała drewniana fortalicja. W 1827 r. wieś liczyła 14 domów i 164 mieszkańców” – czytamy na stronie mazowieckiego konserwatora zabytków.

W drugiej połowie XIX wieku majątek w Szczytach, liczący 387 hektarów, nabyli Bagniewscy. W 1907 r. zbudowali drewniany dwór na plateau grodziska i zrewitalizowali park. W tym samym czasie Michał Bagniewski wybudował murowany spichlerz na terenie folwarku na wschód od założenia dworsko-parkowego.

„Budynek spichlerza zachował autentyzm formy i wyraz architektoniczny, jak również oryginalną substancję budowlaną. Posiada niezmienioną bryłę, rozwinięty detal architektoniczny i czytelne rozwiązania budowlano-konstrukcyjne. Obok istniejących: grodziska wczesnośredniowiecznego, drewnianego dworu i parku dworskiego, stanowi istotny element zespołu dworsko-folwarcznego w Szczytach. To także dokument zastosowanych rozwiązań kompozycyjnych, funkcjonalnych, stylistycznych oraz materiałowych. Jest doskonałym przykładem dawnego budownictwa folwarcznego w skali regionalnej” – zauważa konserwator zabytków i dodaje, że na terenie południowego Mazowsza istnieją nieliczne zabytki o pierwotnej funkcji spichlerza jak np. obiekt w zespole dworsko-parkowym w Orońsku w gminie Szydłowiec i obiekt w zespole dworskim w Dańkowie w gminie Błędów. Spichlerz w Szczytach odznacza się bardziej rozbudowanym detalem i dekoracją zewnętrzną.

Spichlerz w Szczytach koło Białobrzegów wpisany do rejestru zabytków
Spichlerz w Szczytach koło Białobrzegów wpisany do rejestru zabytków MWKZ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    9+xQ3eF4XnWenuldY2qrbEygQ0BtWW1oMs1vtrILrp0=