Przystanek Radom 2017. Miasto się zmienia, co do tego radomianie nie mają wątpliwości. Niemal trzy czwarte z nas jest dumnych z tego, że mieszka w Radomiu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza” spytała, jak Polacy oceniają swoje miasta i swoje w nich życie. Badania w największych polskich ośrodkach przeprowadziła dla nas firma Kantar Millward Brown. Między 11 października a 22 listopada na jej pytania odpowiedziało ponad 16 tys. osób. W samym Radomiu – 804 dorosłych mieszkańców. To wielkie badanie „Wyborczej” i Radia TOK FM powtarzamy po dziesięciu latach, ale niektóre pytania są nowe.

W Radomiu zapytaliśmy, jak miasto zmieniło się w ostatnich trzech latach, czyli w czasie kadencji prezydenta Radosława Witkowskiego. 80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że na lepsze, 3 proc. uważa, że zmiany idą w złym kierunku, a 16 proc. uważa, że miasto się nie zmieniło.

Co widać w bardziej szczegółowych badaniach? Zapytaliśmy o to, która z bieżących inwestycji i przedsięwzięć realizowanych w Radomiu jest najważniejsza? Ankietowani mogli wybrać dwie spośród pięciu propozycji. I okazuje się, że radomianie oczekują otwarcia hali widowisko-sportowej. Za najważniejszą inwestycję uznało ją 44 proc., a wśród najmłodszych ankietowanych (od 18 do 24 lat) aż 52 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: utwardzanie dróg w ramach Radomskiego Programu Drogowego (29 proc.), powstanie i rozwój Radomskiej Strefy Gospodarczej (27 proc.), rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego (24 proc.) oraz wdrożenie programu działań na rzecz osób starszych „Siła w Seniorach” (17 proc.). Co ciekawe „Siłę w seniorach” nieco bardziej cenią ankietowani w wieku 41-60 lat (20 proc.) niż ci w wieku 60+ (18 proc.).

A czego chcemy w przyszłości?

Które z przyszłych inwestycji i przedsięwzięć powinno być realizowane w pierwszej kolejności? – zapytaliśmy i, tak jak przy pytaniu o bieżące inwestycje, zaproponowaliśmy pięć odpowiedzi. Ankietowani radomianie wskazali budowę nowych ścieżek rowerowych (28 proc.), budowę nowej sali koncertowej i inwestycje w obiekty kultury (26 proc.), rewitalizację parków miejskich (21 proc.) i budowę nowoczesnych placów zabaw (13 proc.). Na ostatnim miejscu z niskim wskaźnikiem znalazł się rozwój Radomskiego Roweru Miejskiego, wskazało go tylko 5 proc. ankietowanych. Wynik może być zaskakujący o tyle, że od kwietnia Radomski Rower Miejski był przez urzędników bardzo mocno promowany, z drugiej strony radomianie widzieli jego niedostatki, rowery często były zepsute, a w mieście infrastruktura rowerowa, przede wszystkim bezpieczne i wygodne drogi dla rowerów, jeszcze przez wiele lat będzie wymagała rozbudowy.

Ale nie chodzi tylko o inwestycje. Wizerunek Radomia w oczach samych radomian poprawiły też spektakularne obchody rocznic Radomskiego Czerwca’76. 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że wpłynęły one pozytywnie na wizerunek Radomia, 27 proc. uważa, że nie miały wpływu. Negatywny oddźwięk widzi tylko 7 proc. ankietowanych.

To wszystko sprawia, że jesteśmy dumni z tego, że mieszkamy w Radomiu. Odpowiedziało tak 71 proc. ankietowanych, odmiennego zdania jest 24 proc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Lt47oC4hmPFNN7KzCx54ahsC/ReqFp7TuwZ3XCMrzBc=