Uchwałę o zamiarze likwidacji „Sobieskiego” radni podjęli już kilka miesięcy temu. Bo w szkole pozostały już tylko dwie klasy maturalne – około 50 uczniów. Przez dwa ostatnie lata młodzież nie chciała się zapisywać do VIII LO.
We wtorek radni mają przegłosować ostateczną decyzję: liceum ma zniknąć z mapy oświatowej miasta. By tak się stało, gmina musiała dopełnić szereg obowiązków. Zgodnie z przepisami „organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Jednocześnie szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty”.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, 11 stycznia kurator zgodził się na likwidację VIII LO, a wszyscy rodzice zostali skutecznie powiadomieni o zamiarze likwidacji szkoły z dniem 31 sierpnia 2018 r. Pozytywnie zaopiniowały zamiar likwidacji także Związek Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność” Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” – 80 Pracowników Oświaty i Wychowania w VII Liceum Ogólnokształcącym.
Jesienią wiceprezydent Karol Semik mówił nam, że wszyscy pracownicy z likwidowanej szkoły, zarówno pedagodzy, jak i pracownicy administracji, znajdą zatrudnienie.
Co z pomieszczeniami zwolnionymi przez VIII LO? Przez lata liceum najmowało segment od Szkoły Podstawowej nr 3. Kiedy przez dwa ostatnie lata nie udało się utworzyć ani jednej klasy pierwszej i nie potrzeba było tylu pomieszczeń, na parterze utworzono oddziały przedszkolne. Teraz maturzyści zajmują ledwie cztery sale, a w przyszłym roku PSP nr 3 będzie miała znów do dyspozycji cały segment.
Po likwidacji szkoły w Radomiu będzie działać 12 liceów ogólnokształcących.
Wszystkie komentarze